Да вдигнат ръка тези, които не обръщат поне една чашка след работа през седмицата. Този ритуал за разпускане обаче, за някои се случва и по време на работното им време.
Вижте 10-те професии, където се пие най-много. Защото действително има професии, където алкохолизмът е не просто норма, а абсолютно необходима част от ежедневието, селектирани от Webcafe.bg.
1. Строител
Оказва се, че между 5 и 17 % от строителите имат проблеми с алкохола и съответно пият често. Всъщност половината от работещите в тази област признават, че пият, но само от време на време. Нормално - работата на строителите е високо стресова – заради дългите смени, заради тежкия физически труд, който извършват и заради натиска всичко да бъде изпълнено в определен срок. Като добавим рисковете от падене или преждевременна смърт...
2. Монтьор, техник
Подобно на строителите, и техниците злоупотребяват с алкохола. Около 15% - редовно. Причините са сходни: и в тази професия работата е трудна за планиране. Предвид областта на заниманието, тук също може да има доста опасни професии – като например електротехниците. Стресът също е голям, а сроковете – кратки...
3. Готвач
Около 12% от готвачите признават, че имат алкохолни проблеми. Причините: в работата има много стрес и напрежение. Професията се отличава и с най-дълги работни часове. Понякога има спокойни моменти, но когато наближи времето за обед или вечеря и заведението се напълни, стресът може да стане неописуем. Работата с други хора и зависимостта от тях допринася за това. Готвенето не е само сръчност и усет. Когато свърши смяната, трябва всичко да се почисти и излъска до блясък. И след края на работния ден да не си сипеш едно?
4. Шофьор на ТИР
Когато си на път и си сам, когато пътуваш километри и имаш нужда от компания в поредния град, където останеш да пренощуваш, когато шефът не е до теб да наднича зад рамото ти, когато не ти пука дали ще имаш махмурлук на следващия ден... значи си един от онези цели 11 % oт тираджиите, които злоупотребяват с алкохола.
5. Търговец
Около 10 % от хората, заети по един или друг начин в търговията, признават, че пият сериозно. При самонаетите търговци, стресът е огромен, а при онези, които работят за компании, често се случва да се виждат с клиенти вечер „на по питие". Така или иначе изискванията в професията са да бъдеш общителен и социален. А не е тайна колко много помага алкохолът в такива случаи.
6. Работник в производството
Заради еднообразната работа не е тайна, че поточните линии създават алкохолици. Работата винаги е една и съща, часовете обикновено са много, а заплащането често е малко. Не са много хората, които са във фабриките заради удоволствието. Така и питието след тежък ден обикновено остава сред малкото достъпни удоволствия за тези хора. Статистиката е безжалостна – 10% от работещите във фабриките злоупотребяват с алкохола.
7. Чистач
Около 9-10% от чистачите си пийват. Нормално – този вид работа не е сред най-благодарните, нито сред най-елитните. Да чистиш тоалетните не е точно онова, за което хората мечтаят като деца, а парите едва ли стигат за повече, отколкото да се преживее. И да се пийне по едно.
8. Фермер
Това отново е работа, в която сам си си шеф. Някои фермери също така имат удоволствието да работят със своето собствено имущество, така че какъв е проблемът да си сипеш едно? Разбира се, работата със земята е изключително трудна, стресираща и изморителна физически. Доходите зависят основно от нещо непредвидимо като времето и има много неща, които могат да се объркат. Затова е нормално, че 9% от фермерите злоупотребяват с алкохола.
9. Охрана
За бодигардовете и всички видове охрана също е вярно: около 9% от практикуващите тази професия са алкохолици. Причините: работата е стресова, умората е голяма и напрежението също. "Пием, за да забравим" - е девизът тук.
10. Архитект
Пияният архитект не е точно стереотип, но се оказва, че цели 8,3% от архитектите си пийват сериозно. Много хора си мислят, че да измислиш сграда е спокойно занимание, но реалността е, че това е доста трудно. Архитектите също са отговорни за всички евентуални щети. Освен че поемат цялата отговорност, ако някой пострада заради дизайна, архитектите са и под голям стрес, защото трябва да намерят баланс между изискванията за сигурност и желанията на клиента.