524 кг боклук е генерирал всеки европеец през 2008 година. 40% от тези боклуци са били изнесени на сметище, 20% - изгорени, 23% - рециклирани, 17% са компостирани, показват данните на Евростат. Количеството боклук варира широко - от 306 килограма в Чехия до 802 килограма в Дания.
Данните на Евростат показват, че през 2008 година българинът е генерирал средно по 467 килограма боклук. 100% от него обаче е заминал за сметищата. Нито един килограм не е рециклиран, компостиран или изгорен. За сравнение в страни като Холандия и Германия само 1% от боклуците отива на сметище. Холандците рециклират 32% от боклуците си, а 27% отиват за компостиране. В Германия процентът на рециклирани боклуци е 48 на сто, което е най-високото ниво в ЕС, а за компостиране отиват 17% от боклука. Нисък е и процентът на изхвърляне на отпадъци на сметище и в Австрия (3%), Швеция (3%) и Дания (4%). Датчаните, които хвърлят най-много отпадъци в ЕС, изгарят 54% от боклука си.
Според статистиката страните от бившия соцлагер имат много по-висок процент от средния за ЕС на боклуци, изхвърлени на сметищата. Безспорен лидер и единствената държава със 100% на боклук на сметищата е България, но съвсем близо до нас е Румъния, където се 99% от отпадъците попадат на сметището. Литовците изхвърлят на сметището 96% от боклука си, а 93% от отпадъците на латвийците също се отправят натам.
В Малта огромната част от боклуците попадат на сметището - 97%, а останалите 3% се рециклират. Жителите на острова генерират средно по 696 килограма боклук годишно.