11% спад в производството на бира у нас през 2009 г.

28.01.2010 | 13:31
по статията работи: Апостол Апостолов
Пивоварният бранш очаква спад от 3-5% през 2010 г.
11% спад в производството на бира у нас през 2009 г.

Резултати за 2009 г. и очаквания за 2010 г.

11% спад в производството е регистрирала българската пивоварна индустрия през 2009 г. в сравнение с 2008 г. Данните бяха съобщени днес от Съюза на пивоварите в България (СПБ), който направи анализ на предходната година и представи очакванията си за развитието на бранша през 2010 г.

Като причини за сериозния спад от съюза посочиха икономическата криза, високата безработица, намалената покупателна способност на българина и спада в туристическия сектор.

Понижението в производството изглежда тревожно на фона на данните за периода 2004-2008 г., когато българската пивоварна индустрия е регистрирала среден годишен ръст между 7 и 10%.

Инвестиции и консумация

Над 66 млн. лева са инвестирани в пивоварния бранш през 2009 година. Средствата са вложени в производствени мощности, иновации, реклама, обучение, усъвършенстване на кадри. Членовете на СПБ за 2009 г. са произвели 4 872 480 хектолитра бира.

За 2009 г. консумацията на глава от населението е 67 л, което е почти равно на нивото на консумация през 2006 г.

Съотношението между т.нар. "студен" и "топъл" пазар на бира (т.е. между бирата, която се продава в заведенията, и тази, която се продава в магазините) е 28% към 72%. Тенденцията на спад в продажбите на студения пазар се запазва през цялата година.

Според използваните опаковки пазарът на пиво е разпределен както следва в хектолитра: стъклени бутилки - 42,5%; РЕТ - 48%; наливно пиво - 5,5%, кенове - 4%.

За 2008 година браншът в внесъл в бюджета над 190 млн. евро, от които 51 млн. евро са за социални осигуровки и Данък общ доход, 96 млн. евро са влезнали под формата на ДДС, а 43 млн. евро е платеният акциз.

Снимка: Econ.bg

Владимир Иванов, председател на СПБ. Снимка: Econ.bg

Анализ на съюза показва, че през 2009 г. износът на бира от България е бил основно за Румъния, Македония, ЕС и САЩ.

Спадът в пивоварната ни промишленост през 2010 г. ще е в рамките на 3-5%, прогнозира Владимир Иванов, председател на СПБ (на снимката горе).

Може да има съкращения на персонал

3070 души са пряко ангажирани в пивоварния сектор у нас. През 2010 г., ако кризата се задълбочи, може да се стигне и до съкращаване на персонал. "На този етап компаниите смятат единствено да ограничат инвестиционните си проекти", разкри още Иванов. "Броят на съкратените работници през 2009 г. е минимален", уточни Иванов в отговор на въпрос на Econ.bg.

Наредбата в Закона за акцизите и данъчните складове

Владимир Иванов коментира и проектонаредбата в Закона за акцизите и данъчните складове, която предвижда в предприятията за производство на алкохол спиртни напитки да се инсталират специални системи за дистанционно измерване на обема и алкохолния градус на продукцията. Вече са водени разговори с финансовия министър Симеон Дянков. На специална среща той е имал възможността да чуе мнението на лозаро-винарския и пивоварния браншове, както и на митниците. Иванов не пожела да направи допълнителен коментар за водените разговори, тъй като утре ще се проведе още една среща с Дянков. Резултатите от дискусиите ще станат ясни до една седмица.

Припомняме ви, че през миналата седмица от лозаро-винарския бранш заявиха, че ако тази наредба бъде приета, секторът е обречен на фалит.

Европа - най-големият производител в света за 2008 г.

В Европа също се забелязва спад в потреблението на бира в заведенията за обществено хранене през 2009 г. "Заради намалената покупателна способност на европееца, той предпочита да пие бира вкъщи сред приятели, а не в баровете", отчитат от СПБ.

От Съюза цитираха резултати от проучване на консултантската компания "Ърнст енд Янг" за приноса на пивоварните индустрии в икономиката на Стария континент за предходната 2008 г. В анализа освен страните-членки на ЕС, са включени и Турция, Норвегия, Швейцария и Хърватска.

Според изследването Европа е най-големият производител на пиво в света с годишно производство от 427 млн. хектолитра бира, следвана от Китай (393 млн.) и САЩ (234 млн.). Приносът на индустрията към БВП на Европа е 57 млрд. евро.

Общият брой на пивоварните в Европа е 3733. Лидер е Германия с 1330, следвана от Великобритания (667) и Италия (272). Сред държавите с над 100 пивоварни се нареждат още Швейцария, Австрия, Франция, Чехия, Белгия и Дания. За сравнение България има 6 пивоварни с 8 завода и 3 малки пивоварни-ресторанти.

Германия остава най-големият европейски производител със 103 млн. хектолитра за 2008 г. След нея е Великобритания (49 млн.), Полша (37 млн.) и Испания (33 млн.).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...