В България в момента има вписани 15 български наименования на спиртни напитки с географски указания - 9 наименования на гроздови ракии и 4 наименования на плодови ракии, а 13 от тях са получили и европейска регистрация.
Това съобщи пред телевизия Pro.bg Костадин Манев, председател на Патентното ведомство на България, цитиран от БГНЕС. Сред патентованите ракии са сунгурларската гроздова, поморийската гроздова, силистренската кайсиева, бургаска мускатова и русенска бисерна. Повод за коментара бяха съобщения, че след Сърбия и Турция е патентовала ракията като традиционна национална напитка.
Константин Манев уточни, че регистрацията в Европейския съюз на 13 български ракии е станала факт, след като производителите им са доказали, че специфичните характеристики на напитките се дължат изключително на географските райони на производство.
Председателят на българското патентно ведомство определи като най-известни в цял свят българското розово масло и българското кисело мляко.
"Едно от най-известните български географски означения - българското розово масло - е номер едно в света и държи най-висока цена, защото неговите характеристики, предопределени от климата в Долината на розите, определят неговото качество", обясни Константин Манев предимствата на патента. На българските производители обаче им е трудно да спазват постоянно стандартите, които ги задължава марката и много малко от тях правят тези регистрации.
Така например много производители у нас произвеждат кисело мляко, но само двама са регистрираните ползватели, или производетелите, които са се ангажирали да спазват качеството на киселото мляко, което ние познаваме като потребители.
Костадин Манев съобщи, че 117 са българските георгафски означения, направени от 140 производители. Той поясни, че регистрираните по международен ред български наименования за произход са 51 на брой, като България е на трето място по брой регистрации сред страните-членки на Лисабонската спогодба (след Франция - 508 регистрации и Чехия - 76 регистрации).