"Новият закон за възобновяемите енергийни източници е на път да провали корейска инвестиция от 150 млн. евро във фотоволтаични паркове в Самоводене и Златарица. Правната норма е на път да предизвика най-големият инвестиционен скандал между българското и корейското правителство". Това заяви изпълнителният директор на RES Technology - корейската компания за инвестиции във фотоволтаични системи у нас, Джун Кю Хан.
На общественото обсъждане за определяне на преференциални цени на еленергията, произвеждана от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Хан възропта срещу 30-процентния спад на цената на тока от слънчевите централи, пише в. "Янтра днес". Корейският инвеститор, който финализира фотоволтаичния си парк край Самоводене и започва подобен край Златарица, заяви публично, че ще фалира, ако бъде приета по-ниската цена.
"Започнахме нашия проект през 2008 г. 85% от него е собственост на корейското правителство. Около 3 г. развиваме проектите и те ще бъдат завършени за 5 месеца. Но внезапно вашият закон драматично се промени. Не само цената на изкупуването на електроенергията пада с 30 %, а и периодът за това се намали с 20 %. Общо 44 % се намали тарифата за фотоволтаиците. При тази ситуация ние ще фалираме. Нямаме друг изход, освен да прекратим всички поръчки", обясни Джун Кю Хан.
Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев посочи, че по данни от 2007 г. досега почти двойно са паднали цените на фотоволтаиците. Това налага и поевтиняването на изкупуваната енергия.
Фотоволтаичните мощности са сред основните за производство на "зелена" енергия, която до 2020 г. трябва да достигне до 16 % от общото количество произведена електроенергия у нас.
Слънчевият парк край Самоводене е върху терен от 618,3 дка и е с проектна мощност 20,135 мВтч. При рязането на лентата на 14 април енергийният министър Трайчо Трайков обяви тази корейска инвестиция за най-голямата в България.