160 предупреждения за храни с пестициди са регистрирани за 3 месеца

03.11.2022 | 12:05
по статията работи: econ.bg
163 са нотификациите, получени от системата за известяване за храни и фуражи (RASFF), касаещи наличието на пестицидни остатъци за периода 01 юли – 30 септември, 2022 г., съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига
160 предупреждения за храни с пестициди са регистрирани за 3 месеца
Снимка: под лиценза на creative commons

163 са нотификациите, получени от системата за известяване за храни и фуражи (RASFF), касаещи наличието на пестицидни остатъци за периода 01 юли – 30 септември, 2022 г., съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), съобщи специализираното издание Agrozona.bg.

160 от нотификациите са в категория „храни“, а 3 са в категория „фуражи“. В 82 от общия брой нотификации, рискът е определен като „сериозен“, в 68 е неопределен, а в 5 от случаите рискът не е сериозен. Регистрирани са 8 нотификация, при която няма риск.

Информациите за насочване на вниманието са 32, нотификациите за недопуснат внос са 81, предупредителните нотификации са 32, а информациите за последващи действия са 16, допълват от ЦОРХВ. В категория храни най-многобройни са нотификациите, касаещи „плодове и зеленчуци“ – общо 83, в някои от нотификациите се съобщава за наличие на повече от едно активно вещество (а. в.). За категория „плодове и зеленчуци“ са постъпили 81 нотификации за наличието на остатъци от пестициди в следните продукти:

– различни видове пипер – 18;

– портокали – 7;

– грейпфрут и лозови листа – по 4;

– личи, чили и манго – по 3;

– бамя, плодове амла, ягоди, моринга, грозде, картофи, патладжани, праскови и фасул – по 2;

– сушени домати, лук Шалот, грах, леща, авокадо, сливи, стафиди, слънчогледови семки, сушени лимони, корнишони, папая, кисели краставици, рукула, тиквичка, круши, ябълков чипс, малини, краставица, зеле, сладки картофи и червена боровинка – по 1.

За категория „какао, какаови продукти, кафе и чай“ са постъпили 11 нотификации, като от тях 10 са за различни видове чай и 1 за розов цвят. За категория „зърнени храни и хлебни изделия“ са постъпили 16 нотификации за наличието на остатъци от пестициди, като най-много са за ориз. За категория „билки и подправки“ са постъпили 33 нотификации за наличието на остатъци от пестициди, като най-много са за мента, къри и босилек.

Нотификациите, подадени от България са общо 10, като 9 нотификации са за продукти с произход Турция и една с произход Индия. От тях 7 са за пипер, като всички са предназначени за реекспорт или унищожаване. Регистрирани са 2 нотификации за грейпфрут: 1 за реекспедиране или унищожаване и 1 за връщане на производителя. Регистрирана е и 1 нотификация за билкова хранителна добавка, като мерките, които са предвидени са реекспедиране или унищожаване. През разглеждания период България не е била нотифицирана.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...