17 страни и четири международни организации са предложили помощ на САЩ, за да се справят с петролния разлив в Мексиканския залив, съобщиха световните агенции, като се позоваха на Белия дом.
Предложенията за помощ са под формата на оборудване и споделяне на опит, или под формата на цялостно сътрудничество и са дошли от Канада, Мексико, Южна Корея, Хърватия, Германия, Франция, Ирландия, Япония, Холандия, Норвегия, Румъния, Русия, Испания, Швеция, Обединените арабски емирства, Великобритания и Виетнам, съобщи Dariknews.bg, позовавайки се на БТА.
Четирите международни организации, предложили помощ на САЩ, са Европейският съюз, ООН, Международната морска организация и Европейската агенция за морска безопасност.
Някои от предложените помощи вече са приети, като например мексиканската под формата на два кораба, които да събират петрола и на 4200 плаващи диги, които да спират разпространението на петролното петно. От Норвегия е била приета система за "улавяне на изтеклия петрол". Подобни машини е доставила и Холандия. От Канада пък са били получени 3000 метра плаващи диги.
Държавният департамент уточни, че British Petrolium ("Бритиш петролиъм") също получава оборудване и съвети от държави от целия свят за справяне с кризата, сред които Австралия, Бахрейн, Китай, Дания, Канада, Норвегия, Испания, Тайван, Латвия и др.
В същото време при поредния етап от обиколката си в засегнатите от петролното петно южни американски щати, президентът на САЩ Барак Обама изрази надежда, че до сряда американското правителство ще постигне споразумение с "Бритиш петролиъм" относно създаването на фонд за обезщетение на жертвите на петролния разлив, предаде АФП. "Започнахме предварителните разговори, за да създадем механизъм, който да позволи аргументираните молби за обезщетение, които ще бъдат представени не само днес или идната седмица, но и през идните месеци, да получат подобаващ, справедлив и бърз отговор", каза Обама.
Американският президент заяви още, че ще направи всичко необходимо, за да защити пострадалите от петролния разлив жители на засегнатите райони, и в частност сектора на риболова, предадоха световните агенции. Президентът подчерта, че засега рибата и останалите морски видове, улавяни в Мексиканския залив, са годни за консумация, предаде АП. Обама обяви и нови координирани усилия на неговата администрация за извършването на проверки и издаването на сертификати за безопасност в тази насока.