20% от фирмите в София не са платили такса смет

03.04.2008 | 09:54
по статията работи: Петър Чернев
Борисов: "Правителството тенденциозно намалява субсидиите на София". До края на месеца ще стартират конкурси за изграждане на подземни паркинги в столицата
20% от фирмите в София не са платили такса смет

На работна закуска с бизнеса, организирана от Американската търговска камара в България, кметът на София Бойко Борисов цитира анализ на рейтинговата агенция Standard&Poors, която повиши тази година кредитния рейтинг на Столицата на ВВ+ с положителна перспектива. Тема на работната среща беше: “София – нови възможности за бизнеса", съобщават от Камарата.

Борисов цитира отчетите на агенцията, според които през 2006-2007 г. са постигнати най-добрите бюджетни показатели, които вече са сравними с други европейски градове вследствие на повишаване на приходите.

По този начин общината печели около 2 милиона лева, като се намалява размерът на лихвите, изплащани от общината по кредитите. При ускорени капиталови инвестиции София има шанс в рамките на 2008 г. още веднъж да увеличи кредитния си рейтинг, каза Борисов.

Капиталовите приоритети на София включват разширяването на метрото, подобряването на системата за битови отпадъци и ремонтите на пътищата. Практически в София има нулев процент на безработица, подчерта още кметът на София.

Борисов каза още, че столицата всяка година внася средно по 150 млн. лева повече в бюджета, а в отговор правителството непрекъснато намалява субсидиите. "При 1 млрд. лева, внесени от нас, сега очакваме 200 млн. лева субсидии", каза Борисов. "Правителството тенденциозно реже парите на града", продължи той и обясни, че четири месеца е искал среща с правителството, но премиерът не намирал време да говори с него.

Ръстът на преките чуждестранни инвестиции в София за 2006 г. е 27% и достигна 3 млрд. долара. Това прави 53% от всички инвестиции за страната, посочи Борисов. Държавата не търси решение за масовото пристигане на българи от провинцията, които намират работа в столицата.

От своя страна главният архитект на София Петър Диков каза, че до края на месеца ще се обявят конкурси за изграждане на пет подземни паркинга в столицата с общ капацитет 4 000 места. Два от тях са на станциите на метрото при ЦУМ и на Кръста, в квартал Лозенец. Останалите ще бъдат на пл. “Възраждане”, бул. “Цар Борис III” и при бул. “Цар Освободител”.

Диков подчерта, че са готови проекти за изграждане на 20 по-малки паркинга, които ще бъдат разположени върху общински терени.

В София преобладават проекти за молове и търговски центрове, както и за жилищни комплекси, но големите производства и компаниите в сферата на високите технологии почти липсват и не инвестират в града, каза още Диков.

Основните проблеми на общината в сферата на инвестициите са липсата на нормативна уредба за осъществяване на публично-частни партньорства (ПЧП), демографският натиск, както и слабото развитие на индустриалните и производствени зони.

Сред основните инвестиционни проекти Диков спомена проекта на "Метрополитен София", свързан с  доизграждането на първи метродиаметър, от район "Сердика" до сградата на "Интерпред"; от сградата на "Интерпред" до квартал  "Младост 1", от квартал "Младост 1" до квартал "Младост" 4 и от квартал "Младост" 1 до Литеще София.

Предстои  изграждането и на втори метродиаметър от Централна Гара до Хотел "Хемус". Диков спомена и разширяването на Летище София и развитието на модерно градско Сити в западната част на главния градски център по протежение на бул. "Тодор Александров".

20% от фирмите не са си платили такса смет и това е проблем за Столичната община, каза по време на работната закуска зам.-кметът Минко Герджиков. Проблем е и ниската данъчна оценка на много от представителните сгради, включително посолствата, които се оценяват средно на 200 000 лева.

Разсяненията на зам.-кмета бяха в отговор на въпрос на частния съдебен изпълнител Катилин Попов дали общината планира да използва техния опит и квалификация за осигуряване на общинските вземания.

Герджиков потвърди, че Столична община (СО) има намерение да се обърне към частните съдебни изпълнители и така да осигури по-добра събираемост. За 2 години екипът на СО е успял да повиши значително събираемостта. От 124 млн. лева, събрани преди 2 години от местни данъци и такси, сега общината има приход 320 млн. лева благодарение на по-добрата организация, подчерта Герджиков.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...