Над 180 млн. евро кредити ще могат да ползват земеделските стопани до края на годината срещу субсидиите, които ще получат от Разплащателната агенция. За целта те трябва да са регистрирани и да получат удостоверение от Държавен фонд "Земеделие". Това стана ясно след подписването на Меморандум за разбирателство между Министерството на земеделието и горите, Държавен фонд "Земеделие" и представители 21 търговски банки.
Според Меморандума земеделските производители, имащи право на подпомагане по Схемата за единно плащане на площ, ще получат възможност за банкови кредити, преди да са им преведени помощите.
Регистрираните земеделски стопани в страната са 79 000 с общо 3.4 млн. ха обработваема земя.
Идеята за подписването на този Меморандум е свързана с необходимостта земеделските стопани, които имат право да получат субсидии по Схемата за единно плащане на площ, да имат по-бърз и гъвкав достъп до кредитен ресурс, каза министър Нихат Кабил.
Министър Нихат Кабил, изпълнителният директор на ДФ "Земеделие" доц. Димитър Тадаръков и представителите на 21 търговски банки се договориха и за съвместно сътрудничество във връзка с провеждането на Програмата за развитието на селските райони и за Програмата за развитие на рибарството. За периода 2007-2013 г. по 22-те мерки по първата програма са предвидени близо 3.2 млрд. евро, а по втората за същия период ще бъдат отпуснати още 107 млн. евро, припомни министър Кабил.
В обръщението си към банкерите министър Кабил подчерта, че те са тези, които ще трябва да подкрепят цялостния процес по прилагането на европейските програми, така че те да бъдат доведени до успешен край и да се осигури по-добър живот в селските райони, по-модерно и ефективно земеделие в страната.
С подписването на този Меморандум ние поставяме началото на една обещаваща инициатива, каза още министър Кабил.
Финансовите условия по кредитите ще се договарят отделно между всеки земеделски производител и конкретната банка. Авансовото плащане ще помогне на земеделците да инвестират средствата в своето производство или стопанство, преди да получат субсидиите си от ЕС.
Кандидатът за подпомагане може да иска издаване на удостоверение по всяко време след като е подал необходимите документи за кандидатстване. По този повод Кабил подчерта, че съответните удостоверения ще започнат да се издават още от следващия месец.
Удостоверението, което ще се издава от Разплащателната агенция, ще съдържа следната информация за кандидатите: индивидуализация на кандидата; уникалния регистрационен номер на кандидата; IBAN сметката, посочена от кандидата; общ размер на очакваното подпомагане.
Издаденият документ ще има за цел да подпомогне банката при разглеждане на искането за кредит.
След вземане на решение за кредитиране и сключването на договор за банков кредит, банката учредява залог на вземане върху средствата, които кандидатът за подпомагане се очаква да получи по съответните схеми и мерки, като по преценка на банката може да се изискат у всякакви други допълнителни обезпечения или лични гаранции, допустими от българското законодателство и приемани от банката.
Наличието на субсидия, която може частично да замести обезпечението, ще позволи по-агресивен подход за кредитиране на банките и ще доведе до по-бързо развитие на земеделието, което е целта на всички, каза след церемонията председателят на Асоциацията на търговските банки Левон Хампарцумян.
По отношение на лихвените проценти, които банките ще предлагат, Хампарцумян обясни, че липсата на фиксирана лихва ще доведе до по-голяма гъвкавост.
Идеята за предприетите мерки тръгна от самите стопани, припомни Кабил. Той също така заяви, че това е само начална стъпка, която тепърва ще бъде разширявана чрез други форми. Ще се работи за това подобна схема на авансово финансиране в земеделието да се приложи и по отношение на проекти за модернизиране на предприятията, както и по мерките за финансиране на селските райони, допълни Кабил.
Списък на търговските банки подписали меморандума за разбирателство:
1. Алианц България АД
2. Българска пощенска банка АД
3. Българо-американска кредитна банка
4. Банка Пиреос България АД
5. Банка ДСК
6. Емпорики Банк-България ЕАД
7. Интернешънъл Асет Банк АД
8. Инвестбанк АД
9. Корпоративна търговска банка АД
10. Насърчителна банка
11. Общинска банка АД
12. Обединена българска банка
13. Първа инвестиционна банка
14. Райфайзенбанк България ЕАД
15. Сосиете Женерал Експресбанк
16. Стопанска и инвестиционна банка
17. Тексим АД
18. Токуда банк АД
19. Търговска банка Д АД
20. Уникредит булбанк
21. Юнионбанк АД