21% от българите живеят в бедност

22.03.2010 | 17:33
по статията работи:
400 хил. души работят на минимална работна заплата, стана ясно на кръгла маса относно борбата с бедността и социалното изключване
21% от българите живеят в бедност

21% от българското общество е в състояние на бедност. Това каза Стела Димкова - главен секретар на КТ "Подкрепа" по време на кръгла маса "Глобалната криза и борбата с бедността и социалното изключване в България", предаде Агенция "Фокус".

У нас в крайна бедност са хората, който живеят със средства под 90 лв. на месец. По думите на Стела Димкова това са предимно хора от селските райони на страната, а 83% от територията на България се определя като селски райони. 60% от всички бедни в България са роми. Останалите уязвими от бедността са пенсионерите, безработните лица, многодетните домакинства, хората с увреждания, жените.

В бедност у нас живеят 26% от лицата до 17-годишна възраст. За сравнение в ЕС този процент е 20%. В България 34% от пенсионерите са изпаднали в бедност, докато в ЕС са 19%. 53% от европейците считат, че правителствата са най-отговорни за справяне с бедността, сочат данните от проведено от "Евробарометър" допитване. Димкова посочи, че всеки човек може да изпадне в бедност.

Мика Зайкова, експерт в КТ "Подкрепа" заяви, в България 400 хил. работят на минимална работна заплата. Сега, в условията на безработица, хората не получават никакви пари под масата. По думите й заплатите са са между 240 - 300 лв. Не може да получаваш заплата 300 лв. и да плащаш парно 400 лв. Все повече хора изпадат в крайна бедност. В България един безработен може да получи най-много 256 лв., независимо от това, че той е внасял осигуровките си на базата на 1000 лв. заплата, посочи Зайкова. По думите й безработният трябва да получи най-малко 60% от своя доход. В скандинавските страни този процент е 70 - 80%. Ние произвеждаме бедни хора и бедна икономика, потреблението се затлачва. Ние произвеждаме фалиращ бизнес, посочи Зайкова и уточни, че не може да се очаква бизнесът да инвестира, след като държавата бави плащанията към него.

Обърнахме внимание на финансовия министър Симеон Дянков, че неговата политика е "прокризисна", а не "антикризисна". В период на криза се правят две неща - увеличават се доходите и се създават работни места чрез инвестиционни проекти, посочи Зайкова. Тя уточни, че това е измислено още от президента Рузвелт.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...