След повече от три столетия обикновеният чек би могъл стане историческа реликва, ако британските банки - както се очаква, гласуват в подкрепа на изваждането му от употреба в полза на по-съвременни разплащателни методи, информира Vesti.bg.
Бордът на Британския съвет по плащанията - орган, който определя разплащателната стратегия във Великобритания, обсъжда дали да бъде насрочена дата през 2018 година за отказване от системата за клиринг на чекови сметки.
Използването на чекове се понижи драстично през последните 10 години, тъй като повечето потребители превеждат пари по електронен път - чрез пряк дебит или с дебитни и кредитни карти.
Миналата година на Острова са се попълвали около 3,8 млн. чека всеки ден спрямо максимума от 10,9 млн. през 1990 година. Обработването на всеки чек струва около една британска лира, отбелязва Reuters.
Във Великобритания много супермаркети, магазини и бензиностанции вече престанаха да приемат чекове. Те обаче са доста разпространена форма на разплащане при по-възрастното поколение, което няма особено доверие в новите електронни устройства.
"Банковите карти, пин-кодът са проблем за много от по-старите хора. Почти 6,5 млн. от тях дори никога не са използвали Интернет. Без чекове на тях вероятно ще им се наложи да разполагат със значителни суми в брой у дома, което ще ги направи уязвими за нападения на обирджии", подчертават от организацията "Ейдж консърн".
От съвета по плащанията обещават, ако решението бъде взето, чековете да се изтеглят от обращение постепенно, като в същото време се развият удобни за всички възрастови групи алтернативни начини за плащане.
Най-старият запазен чек във Великобритания датира от 1659 година. Неговата стойност е 400 паунда, които се равняват на около 42 хил. сегашни лири.