Още 36 малки фирми ще стартират своята дейност с безвъзмездна финансова помощ до 20 000 лева, според класирането от втори кръг на Проект 100 за 2007 година. Това стана ясно днес на официална церемония, на която бяха връчени сертификати на кандидатите. Те получиха своите документи от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и зам.- министрите Анна Янева и Нина Радева. Присъстваше и Ели Анави, директор, Дирекция “Политика по отношение на предприятията", Министерство на икономиката и енергетиката.
Проектът "Създаване на конкурентоспособни стартиращи фирми" (Проект 100) се осъществява по инициатива на Министерството на икономиката и енергетиката със съдействието на Програмата на ООН за развитие чрез бизнес центровете, създадени по Проект JOBS на територията на съответните области. Средствата се предоставят от държавния бюджет чрез Министерството на икономиката и енергетиката.
Победителите в конкурса ще използват средствата за създаване на малки предприятия в сферата на енергийната ефективност, за разработка на софтуер за управление на металорежещи машини, за строително ремонтни дейности и др.
От 2004 година до момента по проекта е одобрено финансирането на 258 фирми и са обучени 980 кандидати. През тази година бюджетът на Проект 100 е 1,235 млн. лв. Така, общият бюджет на проекта от стартирането му досега достигна 4,635 млн. лв. През 2007 година безвъзмездна финансова помощ за стартиране на собствен бизнес се предостави на територията на областите Ловеч, Хасково и Монтана. За 4-те години са кандидатствали над 7000 души.
С безвъзмезната помощ в Ловеч ще тръгне мебелно предприятие за детски легла, в Монтана ще отвори врати фирма за изработване на метални сглобяеми конструкции за бита и промишлеността, а в Хасково ще се открие цех за дограма.
По време на церемонията Ели Анави (на преден план на снимката) отчете, че у нас броят на малките и средните предприятия е твърде малък - 33 на 1000 души население. За сравнение, в ЕС техният брой е 50 на 1000 души.
"Има още какво да се направи, за да се насърчи предприемчивият дух на българина", категоричен е Анави. Той отчете, че много често в общественото пространство новините за тези предприятия остават на заден план в сравнение с големите инвестиционни проекти като "Набуко", "Белене" и пр. - констатация, с която министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров не се съгласи. По този повод той припомни случая с американския софтуерен гигант "Майкрософт", който е започнал дейността си от един гараж. В заключение министърът пожела на собствениците на малките предприятия да достигнат успехите на именитата американска компания.