360 млн. лева е дефицитът в НЕК за шестте месеца на годината

25.09.2014 | 15:35
по статията работи: Георги Велев
Реакторите в АЕЦ „Козлодуй“ могат да работят още 20 г. смята енергийният министър Васил Щонов
360 млн. лева е дефицитът в НЕК за шестте месеца на годината

360 млн. лева е дупката във финансите на НЕК само за първите шест месеца на годината. Това обясни днес служебният енергиен министър Васил Щонов по време на обществена дискусия „Дневният ред на България” – национални цели и приоритети в енергетиката.

„За следващите 12 месеца дупката се увеличава, защото се свива регулираният пазар. Ако не се вземат мерки, след една година дупката ще стане още по-голяма – 1,1 милиарда лева, а следващата – 1,3 милиарда лева”, обясни Щонов. Преди няколко дни той обясни, че с поскъпването на тока за бита ще бъдат компенсирани около 200 млн. лева от дефицита на Обществения доставчик.

Останалите 80% от загубите в НЕК ще се компенсират постепенно чрез предоговаряне на дългосрочните договори и след дискусии с производителите на енергия от ВЕИ по оптимизиране на техните разходи.

„Първо трябва да видим какво е търсенето и доставките на електроенергия. Много често се говори за мощности, а правилната мярка е количество енергия, което се консумира в страната. В момента имаме идеален баланс от физическа гледна точка – 1/3 атомната електроцентрала, 50 % въглищните централи, слънчевите и вятърните са ни много над европейските норми, което би трябвало да ни прави отличници в Европа. Имаме доста добри водни ресурси и голям ПАВЕЦ”, поясни министърът.

По думите му се очаква в България да бъдат произведени около 42-44 тераватчаса за 2014 г.
„Потреблението в страната е само 30. Други 8-9 ще отидат за износ и има известна доза загуби и несигурност как точно ще бъде зимата“, пресмята Щонов. Ако работят всички мощности можем да достигнем и 50 тераватчаса произведена електроенергия за една година, както е било 2011 г. В момента имаме излишък, който не можем да пласираме. Именно този излишък трява да пласираме най-вече с Турция и Гърция, заяви Щонов.

Ако АЕЦ „Белене” бе станало през 2004 г. и беше построена в момента, през тези 8 години срок щяхме да имаме два реактора на „Белене”, които да работят. Два реактора произвеждат нови 15 тераватчаса. Щяхме да имаме възможност да произвеждаме 65 тераватчаса, а да консумираме 30. Няма държава, която да изнася повече електроенергия, отколкото консумира вътрешно”, добави министърът. Според неговите данни България е една от държавите в европейската общност, които изнасят най-много електроенергия.

Служебният министър посочи, че модернизацията на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй” са приоритет номер едно. Този месец подписахме договора, който ще даде възможност да започне процес по сертифициране на пети блок, а след това и за шести, каза Щонов. Това ще позволи да се удължи животът на двата реактора с оше 10 г. Очаква се тези два блока да работят още 20 години, а в най-добрия случай – 30 години, каза още Щонов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...