От всички регистрирани безработни делът на хората с увреждания през 2013 година е 4,2 %, а броят им се равнява на 15 600 души. През 2012 г. техният брой е 15 100, а делът им от всички мжъе и жени без работа е 4,1 на сто.
През изминалата година са предприети дейности за реално разширяване на трудовата заетост на хората с увреждания. От заложените 88 мерки са изпълнени 73, като неизпълнението се дължи основно на необезпечен финансов ресурс. Оставащите 15 мерки ще бъдат заложени в готвения в момента план за действие по Конвенцията за правата на хората с увреждания, информират от пресслужбата на Министерски съвет.
Това сочат данни от разгледания днес от правителството отчет за извършените дейности по Дългосрочната стратегия за заетост на хората с увреждания, осъществени в периода 2012-2013 г. Той обобщава информацията от всички ангажирани в процеса страни – държавна власт, местна власт и неправителствен сектор.
Реализираните мерки през разглеждания период са свързани с програми и схеми за квалификация, преквалификация и осигуряване на заетост както по националното законодателство, така и чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
В доклада се подчертава, че осигуряването на трудова заетост на хората с увреждания е национален приоритет, който изисква постоянно политическо и обществено внимание и максимална координация на политиките.
Обърнато е внимание и на предложените от правителството промени в законодателството, по-конкретно в Закона за интеграция на хората с увреждания и в Закона за обществените поръчки, и направените през второто полугодие на 2013 г. изменения в подзаконовата нормативна уредба. Те ще имат положителен ефект за насърчаване на специализираните предприятия и кооперации на лица с увреждания и разширяване на тяхната трудова заетост, посочват от Министерски съвет.