Едва 42% от децата от ромски произход у нас продължават образованието си след основния курс. Същото е положението в Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Словакия.
За ЕС общото ниво на учениците от всякакви етнически групи, които продължават по-нататък в образователната система, е 97,5%. Това се посочва в разпространени днес документи от Европейската комисия, като данните се основават на проучване на фондация "Отворено общество".
Информацията се съдържа в разясненията на ЕК за предложените политики за социално включване на ромското малцинство в Общността. Страната ни е посочена като държавата с най-много роми спрямо общия брой на населението - 10 на сто, на второ място е Словакия с 9%, следвана от Румъния с осем на сто, Унгария - 7%, Гърция, Чехия и Испания с 1,5-2,5 на сто.
Общо в Европа ромите са 10-12 милиона. Една трета от тях живеят на територията на Западните Балкани - Сърбия, Македония и Турция, пише БТА. Цитирано проучване на Световната банка сочи, че едва една четвърт от ромите в България, Чехия, Румъния и Сърбия са наети на работа, докато при останалите европейци безработицата е общо малко над 30%.
Смъртността при новородените ромчета е два до шест пъти по-голяма у нас, в Румъния, Словакия и Унгария, отколкото при децата от друг произход в ЕС, според данни на Програмата за развитие на ООН.