45% от българите - негативно настроени към кабинета

09.10.2012 | 15:30
по статията работи: Петър Чернев
Според данните на "Алфа Рисърч" премиерът е загубил наполовина симпатизантите си от 2009 г. досега
45% от българите - негативно настроени към кабинета
Снимка: Econ.bg

За първи път през септември недоверието към премиера Бойко Борисов е по-голямо от доверието - 37 към 32 на сто. Това сочи национално проучване на обществените нагласи на "Алфа рисърч" за миналия месец, разпространено до медиите.

От встъпването му в длъжност като премиер до сега, определящите се като симпатизанти на Борисов падат два пъти ( от 60 на 32 на сто). Най-силна е загубата на доверие в областните градове и селата, сред пенсионерите и земеделските стопани. В по-малък мащаб критичните настроения  започват да доминират също така и сред държавната администрация, свободните професии, малкия и среден бизнес.

За първи път от мандата на ГЕРБ почти всеки втори българин /45 на сто/ е декларирал и негативно отношение към дейността на кабинета. Така  привържениците на управлението спадат до 18%, отчитат от агенцията.

Понижен е рейтингът на почти всички министри. Изключение прави инфраструктурната политика и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която бележи феноменален ръст в рейтинга си.

Николай Младенов (6,9 %) и Томислав Дончев (5,8%) са другите двама министри, които имат по-значим позитивен баланс в оценките за дейността си, макар и на по-ниски нива. Най-значим е спадът в личния рейтинг и съответно най-високо е неодобрението към министрите, чиито ресори засягат пряко преобладаващата част от българските граждани – Симеон Дянков (спад 14%), Десислава Атанасова (спад 10%), Цветан Цветанов (спад 7%), Тотю Младенов (спад 5%).

Икономическата, селскостопанската и образователната политика са следващите три, от които българските граждани са най-недоволни. Министрите Мирослав Найденов, Делян Добрев и Сергей Игнатов успяват обаче да запазят по-добри лични позиции в обществените нагласи в сравнение с оценката за техните сектори и водените политики.

28% от пълнолетните българи смятат, че правилата в България дават шанс на всеки, който работи добре, да се развива. Наблюденията на  67% обаче сочат, че в икономиката  успяват само близки до властта кръгове и фирми – мнение. То се споделя не само от бизнеса и заетите в частния сектор, но и от  63% от държавната администрация, която е най-запозната със задкулисието в разпределянето на европейски и бюджетни средства.

Корупция (42%) и непрофесионализъм на хората на ръководни постове (40%) са двата фактора,  които анкетираните определят като основни за неуспехите на правителството в отделните  сектори на икономиката. Тежестта, която общественото мнение им придава, произтича от факта, че тук е налице най-голямото разминаване спрямо заявката, с която ГЕРБ дойде на власт  - да затвори разтворените преди него многобройни политически чадъри.

Година преди парламентарните избори за мнозинството от българите управляващите не изглеждат по-зле от предшествениците си, но са  все по-малко убедителни в желанието си да се покажат като различна, некорупционна политическа сила. Честата промяна в позициите по основни проблеми, както и скандалите  около фигури във високите управленски ешелони ерозират доверието в професионализма и порядъчността, които бяха поели ангажимент да наложат. Това става ясно още от изводите на "Алфа Рисърч".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...