5-те най-опасни хакерски групи в света

26.07.2017 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Тяхната дейност се свързва с подкрепата на най-големите държави
5-те най-опасни хакерски групи в света
Снимка: БГНЕС

Хакерството отдавна не се свързва с разбунтували се тийнейджъри, които създават дигитален хаос от мазето си. Днес най-големите и най-лошите хакерски групи са подкрепени от държави.

На кибер жаргон те се наричат "усъвършенствани постоянни заплахи" (advanced persistent threats) – израз, който да обхване тяхното върховно и основно качество: жестокост. 

Сп. „Форчън” изброява 5 от най-известните и опасни хакерски групи, свързани с държави. Връзките към изброените по-долу конкретни хакерски атаки са базирани на водещи теории, предложени от водещи компютърни съдебни фирми.

Fancy Bear (познати и като Sofacy, Pawn Storm) / Cozy Bear (познати като CozyDuke, Office Monkeys)

Враждуващи агенции в руските шпионски среди, двете групи „Мечки” се появиха в светлините на прожекторите по време на миналогодишните президентски избори в САЩ. Твърди се, че те имат участие в проникването в системата на Националния демократичен комитет. Fancy Bear, които се свързват с ГРУ- агенцията на руското военно разузнаване, от тогава се намесват и в европейски избори. Докато другата група - Cozy Bear, която представлява ФСБ, наследникът на КГБ от съветските времена, атакува американски неправителствени организации.

Lazarus Group (наричани още DarkSeoul, Guardians of Peace)

Лазарус Груп, или Тъмен Сеул и Пазителите на мира, се свързват със Северна Корея. Групата първо атакува американски и южнокорейски сайтове през 2009 г. Пет години по-късно тя организира атаката срещу Sony Pictures Entertainment заради разпространението на филм,осмиващ Северна Корея. През 2016 г. Лазарус откраднаха 81 млн. долара при атака срещу централната банка на Бангладеш и системата SWIFT.  Тя се свързва и с разпространението на вируса –WannaCry, който засегна потребители по целия свят.

Equation Group

Това е името, дадено от руската антивирусна компания Kaspersky на отбор хакери, който се свързва с американската агенция за национална сигурност – NSA. Мнозина вярват, че групата е атакувала иранската ядрена програма. Но наскоро част от програмите на групата за атака бяха откраднати и пуснати в интернет от групата Shadow Brokers – друга мистериозна хакерска група, свързвана с Русия, и сега се ползват за създаване на хаос от различни източници.

Comment Crew (известни и като APT1, Shanghai Group)

Китай спонсорира множество хакерски групи. Една от най-известните, смятана за част от Народната освободителна армия, стана известен като Comment Crew (Екипа за коментари, или Шанхайската група) заради навика да скрива коментарите на различни уеб страници. Групата е свързвана и с проникване в базите данни на големи компании като  Coca-Cola RSA и Lockheed Martin . 

Sandworm (познати и като Electrum)

Името им идва от научнофантастичната класика „Дюн” (Пясъчен червей) и се свързват с Русия. Групата е хаквала хора, свързани с НАТО и правителството в Украйна, за да се доберат до разузнавателни данни. Sandworm е известна и с проникването в базите данни на компании, които работят с критична инфраструктура. Миналата година групата спря електрическа мрежа в Украйна.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...