Чилийският президент Себастиан Пинера предупреди, че решението на повече от половината граждани да не гласуват на местните избори е сериозен „знак за притеснителни тенденции“. За пръв път в страната се проведоха избори, гласуването в които не беше задължително, и близо 60% от гласоподавателите предпочетоха да не пуснат вота си в урните.
Това е доста стабилен намек спрямо управляващите, особено ктао се имат предвид насрочените за ноември 2013 година президентски избори.
Дясноцентристката коалиция на Пинера загуби сериозни позиции по време на тези местни избори, включително в столицата Сантяго. За сметка на това кандидатите на дясноцентристите отбелязаха успех в няколко по-големи града, включително Валпарайсо.
Левицата има преимущество от близо 5% спрямо близките до Пинера политици. Лявоцентристите са спечелили симпатиите на общо 43% от гласоподавателите.
Самият държавен глава реагира доста остро на едва 40%-вата активност на гражданите.
„Със свободата идват и някои отговорности“, недоволно изтъкна той. „Много чилийци не гласуваха и не участваха в изборния процес. Това е притеснително и не трябва да остане неглижирано“.
Промяната в закона за изборите означава, че гласоподаването е избираемо, но всеки чилиец, навършил 18, е регистриран автоматично в избирателните списъци. С това електоратът се увеличава от 8 на 13,4 милиона души. Куриозно последствие от автоматичното вписване е появата на хиляди „изчезнали“ граждани от времето на военната диктатура (1973–1990 г.) в текущите списъци.