600 протиговградни ракети са изстреляни за 3 часа, без тях щетите щяха да са огромни

27.05.2022 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Градушка с големината на човешка длан удари вчера района на Хасково и Симеоновград. Синоптиците прогнозират повишен риск от градушки и през следващите дни
600 протиговградни ракети са изстреляни за 3 часа, без тях щетите щяха да са огромни
Снимка: под лиценза на creative commons

Градушка с големината на човешка длан удари вчера района на Хасково и Симеоновград. Синоптиците прогнозират повишен риск от градушки и през следващите дни. 

"Не е изтървана градушката вчера - ние следяхме процеса през цялото време. За 3 часа бяха изстреляни над 600 противоградни ракети. Не е имало закъснение при обработката на облаците, но понякога трябва да си даваме сметка, че няма противоградова защита, която да e всесилна срещу природата", коментира експертът в Изпълнителната агенция за борба с градушките Стефан Георгиев в студиото на "България сутрин".

Той уточни, че ако облаците не са били обработени, щетите в област Пловдив щяха да са по-значителни.

"Идеята е да намалим размера на градовите зърна. Ние не можем да спрем градушката, а да намалим размера на ледените късове, за да са по-малки щетите при падане на земята", уточни Георгиев пред Bulgaria ON AIR.  

В страната има 7 радарни станции, 11 полигона за изстрелване на ракети. Данните се засичат на всеки 4 минути. Изстрелването на ракети се съобразява с излитането и кацането на самолети у нас.

"Всичко е съгласувано с ВВС, РВД. Нашите ракети не застрашават полети. Когато има излитащ или кацащ самолет, може да има временна забрана. Но времето е намалено от 30 на 20 минути по наше искане, защото за 30 минути облакът може да мине през цялата си фаза и да няма смисъл после от изстрелване на ракети", добави експертът.

И уточни, че ракетният способ е по-ефективен в борбата с градушките от самолетния, който беше експериментално въведен миналата година. 

"Едно от големите му преимущества е, че през тъмната част на деня с ракети могат да се обработват облаците. От 24 май започна сезонът за противоградова защита със самолети - обхваща Добруджа. Ракетният - в Северозападна България - Видин, Монтана, Враца, Плевен, а в Южна - Пловдив, Пазарджик, Сливен, Хасково, Кърджали, Стара Загора. Самолетите пръскат със сребърен йодид, който е безвреден", каза още Георгиев.

Очаква се нова порция градушки в събота, когато температурите ще паднат рязко. В момента Изпълнителната агенция за борба с градушките разполага с 12 000 ракети, които трябва да стигнат за сезон. Ако се наложи, има уверение, че ще бъде отпуснати средства за купуването на допълнителни количества.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...