27 на сто е делът на нископлатените работници у нас от всички заети граждани. Броят им е около 600 хиляди души. Тези данни цитира Пламен Димитров, президент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), по време на днешната пресконференция по темата, предаде БТА.
Събитието на КНСБ беше с предмет "Цената и заплащането на труда в България". В рамките му бяха изложени резултатите от изследването на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към синдиката. То обхваща 9 икономически отрасъла: металургия, шивашка промишленост, химическа промишленост, хранително-вкусова промишленост, машиностроене, минно-добивна промишленост, строителство, транспорт и селско стопанство.
За нископлатени работници се смятат хората, които получават по-малко от 67% от размера на средната нетна работна заплата за съответната година. За 2012 г. този размер е 527 лева, което прави минималния праг 352 лева, обясни Димитров.
Най-ниски са доходите в шивашката и текстилната промишленост, търговията на дребно, хотелиерството и социалните дейности, показват обобщените резултати, цитирани от Insmarket.bg.
Пресконференцията обръща специално внимание на условията на труд на нископлатените работници. Данните от анализа на особеностите при заплащането в тази група сочат, че у нас работещите бедни граждани не намаляват, а напротив - в периода на криза техният брой сериозно се увеличава.