74% от българите предпочитат да запазим националната си валута, вместо да приемем еврото. Едва 9 на сто искат в България да бъде въведена единната валута, а 17 процента нямат мнение по въпроса. Това става ясно от изследване на "Галъп интернешънъл" в 14 членки на Европейския съюз (ЕС).
Отношението към общата валута в еврозоната е сериозно разклатено, сочи още проучването. Сред страните-членки на еврозоната, в които доминират анти-евро нагласи са Италия и Гърция.
Извън Еврозоната, най-негативни нагласи към евентуално въвеждане на еврото има във Великобритания (83%), Швеция (80%) и Дания (76%).
Данните сочат, че всеки трети европейски гражданин би гласувал неговата държава да напусне Евросъюза, ако има референдум с това запитване, показва проучването. Единствената страна, в която нагласите за напускане доминират, е Великобритания. Дпоред данните 54% от жителите на Острова искат да се откъснат от евроблока. Високи дялове на негативни нагласи се регистрират в Италия, Холандия, Швеция и Дания. В Германия и Франция, участниците в проучването са се обявили в полза на ЕС – съответно 72% и 65%.
Процесите на разочарование са най-видими при най-образованите, но и при най-бедните и при най-младите. Очевидно, мотивите за разочарование са различни и това прави перспективите пред ЕС още по-сложни.
България е сред най-проевропейските страни заедно с Румъния и Ирландия. Но и у нас се наблюдава процес, макар и относително слаб, на разочарование от Евросъюза, се посочва в изследването.
През изминалата година процесът на разочарование от Евросъюза е протекъл най-силно в Гърция, Белгия, Великобритания, Холандия и Италия.
Само в три страни се регистрира слаб процес на подобряване на отношението към ЕС. Това са Дания, Румъния и Германия.