8% от хората пропускат хранения през деня заради кризата

13.05.2010 | 15:21
по статията работи:
30% от работещите са засегнати от намаляване на заплатите и работното време
8% от хората пропускат хранения през деня заради кризата

 

Домакинствата реагират на кризата чрез намаляване на разходите за основни нужди: 41% ограничават употребата на основни комунални услуги - ток, вода, парно и други; 29% ограничават консумацията на основни храни, а 8% пропускат хранения през деня.

Това показват резултатите от изследване на Институт "Отворено общество" и Световната банка за влиянието на икономическата криза върху домакинствата, проведено през февруари-март 2010 г. сред 2400 домакинства.

Kато друг резултат от кризата засегнатите домакинства значително ограничават разходите за здравеопазване, включително като спират да ходят на лекар и да използват предписани лекарства. Около 4% от изследваните домакинства са спрели да плащат социални и здравни осигуровки, предаде Dariknews.bg.

Близо 30% от домакинствата съобщават за свиване на семейните доходи в периода между март 2009 и февруари 2010 година. Намаляването на доходите се дължи предимно на загуба на работа или намаляване на трудовите възнаграждения, стана ясно още днес.

В условията на криза част хората разчитат на спестяванията си, но проучването показва, че 93% от най-бедните нямат такива.

Изследването показва, че най-острата форма на шок на пазара на труда – загубата на работа – е засегнала 5% от работещите у нас. Други 30% от работещите са засегнати от намаляване на заплатите и работното време, които се проявяват като по-умерени форми на негативно въздействие.

На най-голям риск от загуба на работа и доходи са изложени работещите от най-уязвимите групи – тези с основно или по-ниска степен на образование, както и представителите на ромската общност. 60% от най-бедните и засегнати от кризата домакинства са се опитвали да намерят допълнителна трудова заетост, но без успех. Същевременно изследването показва, че само представителите на по-добре образованата и по-заможната част от обществото успяват да намерят допълнителна работа, с която да компенсират намалелите си доходи.

Негативното въздействие на кризата най-силно се е усетило в строителството и в производството. Мъжете са по-силно повлияни от кризата, отколкото жените.

От "Отворено общество" заявиха че равнището на бедността през 2007 година е било 14%, а сега е 21%.

Нагласите на анкетираните са по-скоро песимистични. Голям процент от хората смятат, че безработицата ще расте.

От своя страна социалното министерство отчете лек спад на безработицата, която от февруари до днес е намаляла с под половин процент или в момента у нас има 366 000 безработни. Ресорният министър Тотю Младенов изрази надежда за запазване на тенденцията на спад и обясни, че в сектори като земеделието и туризма се наблюдава активизиране на заетостта.

На 18 май комитетът по наблюдение към Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" ще одобри нова схема за чиракуване на млади безработни при работодател, като в продължение на 6 месеца те ще учат и ще получават заплата.

Според министър Младенов много скоро България ще започне да излиза от спиралата на кризата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...