В момента около 90% от плодовете и зеленчуците на българския пазар са вносни, съобщи пред bTV служебният министър на земеделието и храните проф. Иван Станков. При това – в активен сезон, подчерта той.
Според земеделския министър в служебното правителство в селското стопанство има много проблеми, които са подценявани по време на прехода. Заради ликвидационните съвети, проведени преди двадесетина години, броят на животните, отглеждани в България, рязко е спаднал – от 5 до 10 пъти.
Официалната статистика сочи, че едрият рогат добитък е намалели от 2,35 милиона животни през 1900 г. до 568 хиляди към момента. Спадът при дребния добитък като кози и овце пък е рекорден - от 18 милиона през 1984 г. до около 1 милион животни през последните години.
Според проф. Иван Станков е необходимо да се развие млечното и месодайното животновъдство у нас и по-конкретно – традиционното за страната ни овцевъдство. Арабските страни, както и някои европейски, предлагат много добър пазар за българските животни, "а ние се убили производството си и няма какво да изнесем", коментира още той.
Министърът засегна и темата за евросубсидиите в новата Обща селскостопанска политика (ОСП). По думите му България има няколко приоритета – обвързаната с производство помощ, директните плащания на единица площ, подпомагането на малките ферми и биопроизводството.
"Парите по първия стълб никога не достигат – ето, не можахме да се разплатим с тютюнопроизводителите, но вече извоювахме възможността да можем прехвърляме пари от втори стълб - от селските райони, където те не се усвояват", каза още проф. Станков.