Bank of England подкрепи предложената от британския премиер Брекзит сделка

21.11.2018 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Марк Карни: Липсата на споразумение с ЕС ще доведе до голям негативен шок за икономиката
Bank of England подкрепи предложената от британския премиер Брекзит сделка
Снимка: БГНЕС

Управителят на Английската централна банка Марк Карни даде своята подкрепа за предложената от Тереза Мей сделка за Брекзит, като предупреди, че алтернативата, включващ излизането на Великобритания от ЕС без наличието на преходен период (т.нар. твърд Брекзит), може да доведе до негативни икономически последици, сравни с тези по времето на петролния шок от 70-те години на миналия век.

"От самото начало подчертахме важността да имаме определен преходен период между сегашните договорености и крайните споразумения между Великобритания и ЕС", заяви във вторник Марк Карни в своя реч пред британските законодатели в парламента на страната, съобщава Ройтерс. "Така че ние приветстваме временни договорености, предложени от британския премиер в проектоспоразумение с ЕС за Брекзит и вземаме под внимание възможността за удължаване на този преходен период", допълни той.

През миналата седмица Тереза Мей успя да се договори с европейските преговарящи в Брюксел относно условията по оттеглянето на Великобритания от ЕС след малко повече от четири месеца (на 29-ти март 2019-а година). Предложеното от британския премиер Брекзит споразумение обаче срещна твърда съпротива в рамките на управляващата Консервативна партия, което означава, че може да се провали неговото гласуване в парламента на страната.

Ройтерс напомня, че шефът на АЦБ разгневи мнозина евроскептици на Острова преди гласуването на референдума за Брекзит през лятото на 2016-а година, след като предупреди, че едно решение за напускане на съюз може да навреди сериозно на британската икономика.

В днешната си реч пред британските депутат Марк Карни предупреди, че евентуалната липса на преходно споразумение с ЕС би довела до "голям негативен шок" за британската икономика.

"Това би било много необичайно положение", посочи той. "Много рядко се наблюдава голям негативен шок в една напреднала икономика. Ще трябва да разпрострем нашия анализ до 70-те години на миналия век, за да открием аналогии на това, което може да се случи". Марк Карни визира петролното ембарго, което износителките от ОПЕК наложиха по време на арабско-израелската война през 1973-а година и което доведе до силен скок на цените на петрола, вкарвайки по този начин много от западните икономики в дълбока рецесия.

Марк Карни също така посочи, че съществуват ограничения за това, което би могло да направи Английската централна банка в случай на шок за икономиката в следствие на твърд Брекзит. При такъв негативен сценарий АЦБ може да направи относително малко, за да компенсира както спада в търсенето, така и да гарантира, че банковата индустрия в страната е в състояние да продължи да отпуска заеми.

Той отбеляза, че планираният анализ от страна на централната банка за икономическите последици от Брекзит няма да включва сценарий, в който Великобритания ще остане в единния блок.

Част от анализа на АЦБ ще бъде публикуван на 28 ноември заедно с резултатите от последните стрес тестове на британските банки и с оценката на финансовата стабилност на Великобритания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...