Газопроводът "Набуко", който има за цел да намали зависимостта на европейските страни от Русия чрез доставки на газ от Централна Азия и Близкия изток, "вече не е на дневен ред", защото е икономически нежизнеспособен. Това коментира днес петролната компания British Petroleum (BP), която беше считана за водещ доставчик на газ за проекта, цитирана от агенция "Ройтерс".
"Набуко" вече няма възможност за доставяне на газ от находището "Шах Дениз 2" в Азербайджан", съобщи представителят на компанията Иън Кон. Шах Дениз трябваше да бъде ключов снабдител с газ за "Набуко", като през 4000-километровото трасе трябваше да преминават около 16 млрд. куб. м. газ годишно, малко над половината от планирания общ капацитет на газопровода от 30 млрд. куб. м. годишно.
Компанията, която е водеща по проекта - австрийската OMV, се надяваше да напълни "Набуко" с газ в идните години чрез подписването на договори с допълнителни доставчици от Туркменистан, Ирак и дори в Иран. Но според BP газопровод, който ще бъде наполовина празен за неопределен период от време, би бил икономически неосъществим.
Европейската комисия от своя страна каза, че газопроводът продължава да стои на дневен ред, въпреки отказа на BP. Кон коментира, че BP и азербаджанската държавна петролна компания Sokar сега обмислят участие само в по-малкия газопровод от консорциума "Набуко", в който влизат още германската RWE и унгарската MOL Group, известен като "Набуко запад".
От своя страна немската компания RWE, която е част от консорциума за проекта, заяви, че "Набуко" все още може да се реализира, дори при предложения по-къс маршрут.
Припомняме ви, преди три дни българският парламент ратифицира споразумението за подкрепа на проекта за тръбопровода "Набуко". Споразумението за подкрепа на проекта е между България и "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" ГМБХ и "Набуко Газ Пайплайн България" ЕООД.
На 17 май пък консорциумът "Набуко" представи предложение за скъсяване на газопровода. То предвижда изграждане на газопровод с дължина 1300 км от българо-турската граница до Централноевропейския газоразпределителен център в Баумгартен. Според първоначалния вариант тръбопроводът трябваше да има дължина от 4000 км и да струва около 12 млрд. долара. Според критиците дългото трасе и високата цена на изграждане правят почти невъзможно намирането на газ, различен от руския. Консорциумът "Шах Дениз 2" се очаква да обяви печелившия проект ("Набуко" или Южен поток"), който ще може да използва газа от находището, през лятото.
"Убедени сме, че "Набуко запад" ще спечели наддаването, а и тогава мисля, че първоначалната концепция за газопровода отново ще може да бъде обсъдена", коментира днес в имейл пред агенция "Ройтерс" Ленард Бърнбаум, член на борда на директорите на RWE.
"Според нас класическата версия на Набуко все още е на масата", каза от своя страна говорител на ЕК.
Междуправителственото споразумение за оказване на политическа подкрепа, създаване и поддържане на благоприятни правни и регулаторни условия за осъществяване на проекта "Набуко" е подписано на 13 юли 2009 г. и е ратифицирано през 2010 г. Финансовата стратегия "Набуко" предвижда 30% собствен капитал и 70% финансиране чрез заеми. Акционери в "Набуко” са Българският енергиен холдинг (БЕХ), Боташ (Турция), FGSZ (Унгария), OMV (Австрия), RWE (Германия) и Трансгаз (Румъния), Всеки акционер притежава равно количество от 16,67% от собствеността в Nabucco Gas Pipeline International GmbH. "Набуко" се разглежда като конкурентен проект на "Южен поток" на руския газов монополист "Газпром" и италианската компания "Ени".