Британската Christie's ще организира аукцион на метеорити, предаде Bloomberg. Събитието ще се проведе на 20 април тази година и на него ще бъдат изложени общо 76 метеорита за продан.
„Интересно е как оценяваш метеоритите“, коментира специалистът към компанията Джеймс Хислъп, акцентирайки върху оскъдността им, както и върху факта, че предлагането им на пазара може да бъде възстановявано само спорадично, въпреки че метеоритната експлозия в Челябинск, Русия, през 2013 г. значително е спомогнала за увеличаването му. „Работата може да бъде наистина доста трудна“, допълва още експертът.
Той припомня, че исторически цената на метеоритите се образува въз основа на теглото им в грамове. Колкото по-тежки са астралните обекти, толкова повече струват. Въпреки това наскоро ентусиастите и колекционерите на метеорити започнаха да разработват други системи на ценообразуване на редките находки. „Диамантената индустрия използва четирите C (отрязване, цвят, яснота и тегло на диаманта, измерено в карати). Ние имаме четирите S: размер (size), форма (shape), научна стойност (science) и история (story)”, коментира Хислъп.
„Когато метеоритите падат към Земята, те се движат хаотично. Рядко просто падат директно надолу“, изтъква специалистът. Затова колкото по-правилна форма има „топлинният щит“ на обекта и колкото по-добра парабола, толкова по-скъп е той.
И докато корелацията между размера на едно тяло и неговата пазарна цена е относително праволинейна и ясна, не толкова лесно се определя неговата научна стойност. „Някои от най-търсените метеорити са отрязъци или сфери от паласит (вид желязно-каменен метеорит), съдържащи перидот (перидотът е скъпоценната форма на минерала оливин)“, посочва Хислъп.
„Но и други, като лунните метеорити, също са изключително популярни“, допълва той. Лунните метеорити са действителни парчета от Луната, които са се отделили от нейната повърхност в резултат на силен удар с друго тяло, плавали са из космоса – някои в продължение на милиони години – и в крайна сметка са се озовали на Земята. Освен тях, сред изложените експонати има и марсиански метеорити, които са се формирали по същия начин, само че от повърхността на Марс.
Стартовите цени за 83-те лота на аукциона се различават значително. Най-евтиният изложен експонат – парче от Тулонския метеорит с размери 19 х 24 х 4 мм. - започва от 355 долара, а началната цена на най-скъпия експонат – най-големият „ориентиран“ (т.е. с форма на парабола) метеорит – е 1,1 милиона долара.