Еврокомисията: Изключено е повторно отваряне на реактор от "Козлодуй"
Не може да става дума за повторно отваряне на реакторите на АЕЦ "Козлодуй", каза днес Феран Тараделяс, говорител по енергийните въпроси на Европейската комисия. "Приоритетът в момента е друг - да се прекрати недопустимата ситуация с прекъснатите доставки на газ и се концентрираме върху това, вместо върху сценарии, които в никакъв случай не предоставят дългосрочно решение," обясни и говорителят на Еврокомисията Йоханес Лайтенбергер.
Припомняме ви, по-рано днес президентът Георги Първанов призова да започне подготовка за рестартирането на трети реактор на централата заради кризисната ситуация. Подобно искане на българските власти не е постъпвало в Еврокомисията, съобщиха в Брюксел.
Премиерът Сергей Станишев е разговарял днес по телефона с комисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс. В момента комисията събира факти за ситуацията в страната и за възможните мерки за облекчаване на газовия недостиг. Сигурността на енергийните доставки е преди всичко национална отговорност, за това от България зависи какви мерки ще вземе, каза Тараделяс. Едва след прилагането им, ако е нужно може да се търси и вропейска помощ в рамките на механизма за солидарност, добави говорителят, цитиран от Дневник.bg.
АЯР е готова да преразгледа лицензите на 3-ти и 4-ти блокове на АЕЦ "Козлодуй"
Ако АЕЦ "Козлодуй" поиска възстановяване на лицензите на спрените 3-ти и 4-ти блокове, Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е готова да ги преразгледа, каза по-рано днес за Агенция "Фокус" председателят на агенцията Сергей Цочев. Преразглеждането може да стане в сравнително кратки срокове, допълни той.
"Но при всички случаи ще трябва да бъде обоснована активна зона и заредена активна зона. В момента в активната зона няма гориво. Ще трябва да бъде извършен контрол на метала, ще трябва да бъдат извършени пълни изпитания, защото тези блокове вече две години не работят и това е нещо, което отнема време. Но колко точно ще отнеме, ще зависи от готовността на АЕЦ „Козлодуй" и дали те могат да направят всички тези неща”, обясни Сергей Цочев.
Той припомни, че преди да бъде взето политическото решение за спиране на двата блока, те са имали лиценз за експлоатация за производство на електроенергия съответно – 3-ти блок до 2011 г., а 4-ти до 2013 г. Това означава, че безопасността на блоковете на практика е била обоснована и гарантирана за тези срокове.
Впоследствие обаче във връзка с изискванията за присъединяването на България към Европейския съюз, АЕЦ “Козлодуй” е поискал отмяна на лицензите и в резултат на това сега блоковете нямат право да работят.
По българското законодателство обикновено максималният срок за издаването на лиценз на реактор е десет години.
Повторното пускане на газоподаването би отнело няколко дни
По-рано днес министър-председателят Сергей Станишев проведе работна среща с изпълнителния директор на „Овергаз” Сашо Дончев във връзка със спрените доставки на природен газ за страната ни. Компанията доставя около 65% от синьото гориво.
Изпълнителният директор на „Овергаз” увери премиера, че тази сутрин към газопроводните съоръжения на руско-украинската граница е подадено дори по-високо от планираното количество природен газ, но решението за спирането на доставките за България и останалите страни от региона е взето от украинските власти. Дончев подчерта, че компанията получава почасова информация за доставките на руско-украинската граница. В 8 ч. сутринта с 80% е било намалено подаването на синьо гориво за Австрия, а след това е понижено количеството и за останалите държави от Централна и Западна Европа. Очевидно е, че въпросът е изцяло политически и на експертно ниво той не може да бъде решен, смята Дончев.
На срещата министър-председателят Сергей Станишев повдигна въпроса за компенсирането на „Булгаргаз” от неспазването на ангажиментите по договора с „Овергаз” в резултат на външен за страната ни спор. В отговор Дончев каза, че „договорите са за това, за да се изпълняват, и който не ги спазва трябва да плаща за това”. Изпълнителният директор на „Овергаз” обясни още, че спирането на газоподаването на компресорните станции отнема няколко минути, но за пускането отново ще са необходими няколко денонощия.
Сашо Дончев подчерта, че хранилището в Чирен компенсира намалените доставки на природен газ и благодарение на предприетите през миналата година от ръководството на „Булгаргаз” мерки капацитетът му е увеличен с 1 млн. куб. м за денонощие.
"Неохим" и "Агрополихим" спряха производството си
Междувременно газовата криза вече взе и първите си „жертви” сред българския бизнес. Химическите компании „Неохим” и „Агрополихим” обявиха, че спират производството си. В съобщение на „Неохим”, цитирано от Reuters, се казва, че компанията затваря производствените си звена, тъй като доставките на природен газ са били спрени.
Подобна е ситуацията и в „Агрополихим”, собственост на американската компания Acid & Fertilizer.
Часове след спирането на доставките на руски природен газ българският газов монополист „Булгаргаз” предупреди индустриалните си потребители да преминат на алтернативни горива.
В „Кремиковци” подаването на газ е сведено до санитарния минимум
и са взети всички мерки. Опасност за комбината в момента няма. Това каза Васил Яначков, председател на федерация "Металици" към КНСБ.
Той обясни, че няма резки спирания на газоподаването, които да предизвикат аварии. Единственото място, където се употребява газ, е за поддържането на коксовите батерии. „Няма смущения, макар че това ограничава до последния предел възможностите за действие в комбината. Предприети са технически и организационни мерки да се наблюдават непрекъснато налягането и разхода, усилени са дежурствата”, обясни Яначков.
Според него обаче комбинатът не може да работи дълго време при този режим. Синдикалистът обаче не пожела да се ангажира с оптимален срок, до който „Кремиковци” може да работи по този начин. „Работата с такова количество газ е крайно аварийна работа. Тя не създава сега аварийна ситуация, че в следващите минути и часове в резултат на това намаляване на газоподаването, може да се предизвикат ексцесии”, каза Яначков.
Ръководството на „Кремиковци” провежда разговори и със специалисти от „Булгаргаз”.
БСК: Всички предприятия, които могат, да преминат на алтернативни горива
Българската стопанска камара изрази тревога от безпрецедентното спиране на доставките на природен газ за страната ни и за други съседни страни.
От камарата допълват, че се е потвърдила позицията им, че не трябва да се ползва резервът от газовото находище в Чирен за гасене на ценови колебания, каквито предложения имаше преди около месец от страна на някои държавни структури, а само в случаи на кризисни ситуации.
Във връзка със създалата се критична за българската икономика ситуация БСК предлага:
- Всички предприятия, които имат технологична готовност, да преминат към използване на алтернативни горива за своето производство, като в случай на нужда бъдат подпомогнати от Държавния резерв със съответните количества петролни продукти.
- Предприятията, които нямат такава технологична възможност, или това е свързано с големи загуби или рискове преференциално да бъдат захранвани с газ;
- Всички засегнати държави да предявят колективен иск към „Газпром”, с който имат договорни отношения, а руската компания да уреди отношенията си с украинската страна.