Facebook: Сподели с Вашингтон

17.06.2013 | 11:20
по статията работи: Георги Георгиев
Технологичните гиганти Facebook, Microsoft и Google и се опитват да очистят репутацията си след скандала със секретната програма PRISM
Facebook: Сподели с Вашингтон

Щатските технологични компании Facebook и Microsoft съобщиха, че са получавали хиляди запитвания за достъп до данни от страна на властите през втората половина на 2012 г.

Така от социалната мрежа Facebook са получили между 9 и 10 хиляди запитвания, докато Microsoft са получили между 6 и 7 хиляди официални искания за достъп до потребителска информация. Това съобщиха в края на миналата седмица шефовете на правните отдели на двете компании.

Днес двете водещи технологични компании в Америка се опитват всячески да убедят потребителите си, че щатското правителство не е имало неограничен достъп до лични данни, твърдейки, че въпросните цифри са „миниатюрна част“ от потребителските им бази.

От Facebook и Microsoft, както и от Google (също включена в списъка с „обвинени“ в сътрудничество компании) дори отправиха запитване до властите на САЩ в което настояха за повече свобода на действие при публичното обявяване на данните за отправените запитвания.

Исканията дойдоха в отговор на избухналия миналата седмица скандал. Той бе породен от публикувани тайни съдебни решения, от които става ясно, че Вашингтон записва информация от телефонните разговори и интернет акаунтите на милиони американски и чуждестранни граждани. Информацията за тайната програма за следене PRISM компрометира редица щатски технологични гиганти, сред които влизаха и имената на Applе и Yahoo.

И докато въпросните компании твърдо отричаха, да са давали директен достъп до системите си, от информирани източници дойде новината, че в практиките на следене на потребителите са участвали хиляди по-малки компании от областта на технологиите, финансите и производството.

Представител на Facebook заявиха, че са се съобразили със 79 процента от запитванията. Въпросните са са засегнали между 18 и 19 хиляди потребителски профили, което на фона на 1,1 млрд. потребители, е малка част от общия брой. От Microsoft от своя страна обявиха, че са предали на властите информацията от профилите на между 31 и 32 свои хиляди потребители.

От Google също правят сериозни усилия да се защитят. В отворено писмо до Главния прокурор на САЩ и до директора на ФБР най-голямата търсачка в света заяви, че няма какво да крие.

Данните на Google ще покажат ясно, че броят на нашите съобразявания с исканията на информация от страна на властите, са много по-малко отколкото се твърди“, заяви ръководителят на правния отдел на компанията Дейвид Дръмъннд. От уеб гиганта заявиха, че също се опитват да убедят властите на САЩ да им позволят да публикуват повече данни за естеството на изискваната информация.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...