Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг 'BBB-/ВВВ' на България съответно в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива. Краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута също беше потвърден на "F3", както и таванът за страната на 'ВВВ+'.
Запазването на кредитния рейтинг отразява силната фискална позиция на България, а определянето на стабилна перспектива показва, че рисковете за кредитния рейтинг на страната са балансирани. Според Fitch стабилните публични финанси се явяват ключов фактор за потвърждаването на кредитния рейтинг, попадащ в категорията инвестиционен клас, съобщават от Министерството на финансите (МФ).
В доклада е отчетено, че нивото на фискалния резерв достига 6,3% от БВП към ноември 2013 г., а това на международните валутни резерви надвишава три пъти стойността на паричната база.
Fitch прогнозира, че през 2014 г. бюджетният дефицит на начислена основа ще бъде близък до оценката от 1.8% от БВП за 2013 г., а през 2015 г. се очаква нивото му слабо да се понижи.
Рейтинговата агенция отбелязва още, че "процесът на пред-кризисните външни дисбаланси продължава". "България има нетен външен дълг в размер на 20,4% от БВП през 2013 г., което над средната стойност
'BBB' от 6%." Според Fitch това се дължи на оставеното наследство от годините преди кризата, отличаващи се със значителни заеми на банки и корпорации. Това от своя страна е
довело до нарастване на нетния външен дълг на 49,3% от БВП, отчита агенцията. Все пак Fitch отбелязва, че българският банков сектор е добре капитализиран и контролиран.
Припомняме, че в средата на декември миналата година рейтинговата агенция Standard&Poor's (S&P) потвърди кредитния рейтинг на България в дългосрочна чуждестранна и местна валута съответно на 'BBB/А-2'. Агенцията обаче ревизира перспективата от стабилна на отрицателна.