Наблюдаващата се тенденция на изключително високо нарастване на спекулативната търговия на фючърси на желязо в Китай е изключително притеснителна, посочи Goldman Sachs в свой доклад. Според банката дневните обеми на търговията вече са толкова големи, че понякога надвишават годишния внос в страната, предаде Bloomberg. Именно тази спекулативна търговия е довела до покачването на цените на международните пазари, смятат анализаторите от институцията Матю Рос и Джи Ма, като изтъргуваните обеми на борсата в страната са регистрирали покачване от 400% на годишна основа.
„Въпреки че покачването на инвестициите с фиксирана доходност в Китай, изведената на преден план търговия със стомана (преди правителството да прибегне до съкращения в сектора) и някои нарушения проблеми в работата на мините могат да обяснят силното покачване на цената на желязото, двигателят ѝ, който ни тревожи най-много, е увеличената спекулация с фючърсите на желязото на китайския пазар“, посочват анализаторите в доклада си. Към тяхното мнение се присъединяват и анализатори от друга от големите американски банки – Morgan Stanley.
От началото на годината цената на желязото започна да се покачва в резултат на спекулациите в Китай, които доведоха и до рекорден ръст на производството на метала. На борсата в Далиан стойността му се покачи с 40% от началото на годината, като само през последната седмица тя нарасна с 16%. „През последния месец имаше две търговски сесии, при които общия размер на изтъргуваните фючърси надхвърли целия внос на Китай за 2015 г.“, посочват от Goldman. През миналата година в страната бяха внесени 950 милиона тона желязо.
В отговор на завишената търговия на фючърсите на желязо от борсата увеличиха таксите по контрактите за метала в началото на седмицата, като с този ход ще се опитат да понижат инвеститорския интерес. Освен това от институцията посочиха, че ще завишат надзора, а в бъдеще не изключват възможността за въвеждане на още мерки за ограничаване на „прегряването“ на пазара.
От Goldman Sachs запазиха мечешката си прогноза за пазара на желязо, като банката очаква възстановяване на свръхпредлагането в глобален мащаб, причинено от увеличения добив от мините. Според нея текущият скок на цените е неустойчив, а прогнзоата е за понижение на цената на метала до стойности от 35 долара за тон към края на 2016 г.