Google почита Коперник

19.02.2013 | 10:28
по статията работи: Елица Елефтерова
Популярната търсачка посвещава днешния дудъл на астронома
Google почита Коперник
Снимка: Google

Днешният Google-Doodle* е посветен на един от най-известните учени и астрономи - Николай Коперник. Ученият е човекът, разработил хипотезата на древногръцкия философ Аристарх Самоски (III век пр. Хр.), че Луната се върти около Земята, която заедно с другите планети се върти около Слънцето.

Кой е Коперник

Николай Коперник е роден през 1473 г. в Полша. Следва в Краковския университет, където се увлича по астрономията. Когато е на 25 години отива в Италия, където изучава право и медицина в университетите в Болоня и Падуа. По-късно става и доктор по богословие от университета във Ферара.

Коперник никога не е бил професионален астроном и грандиозните хипотези, с които се прославя, са резултат от заниманията му в свободното време.

В 1533 г., когато вече е шейсетгодишен, Коперник изнася редица сказки в Рим за основните елементи от теорията си, без да си навлече с тях неодобрението на папата. Десет години по-късно се решава да публикува книгата си и получава от издателя си първия екземпляр на 24 май 1543 г. - деня, когато умира.

Книгата предизвиква огромен интерес. Тя дава повод на други астрономи — най-вече на великия датски астроном Тюко Брае — да извършат по-точни наблюдения върху движението на планетите. И тъкмо от данните на Тюко, Йоханес Кеплер успява да изведе правилните закони за движението на планетите.

120430

Хелиоцентричната система


Според тази система Слънцето се намира в центъра на Вселената, а Земята и другите планети обикалят по концентрични кръгови орбити около него. Идеята за хелиоцентризма е изказана още в древността от Аристарх Самоски, но Коперник успява да я обоснове научно и да обори геоцентричното учение на Клавдий Птолемей, господстващо тогава и официално поддържано от църквата.

Важно е да се отбележи, че в тази епоха е било опасно да се твърди, че съществуват и други слънца. Заради твърденията си, че другите звезди са далечни слънца, Джордано Бруно е изгорен на клада в Рим.

С помощта на двете основни движения на Земята - въртенето около оста ѝ и около Слънцето, Коперник обяснява сложните движения на планетите, смяната на годишните времена, явлението прецесия и определя относителните разстояния на планетите до Слънцето. Хелиоцентричната система е изложена в книгата "За въртенето на небесните сфери" (De revolutionibus orbitum coelestium), над която работи повече от 40 години.

Учението на Коперник нанася силен удар върху господстващите и непоколебими тогава католически църковни догми и води не само до бурно развитие на астрономията, а и на естествознанието и на цялата наука. Стига се и до революционни изменения в начина на мислене и в подхода при изучаване на околния свят, без които би била немислима естественонаучната революция от XVI - XVII век.

Въпреки че Аристарх Самоски е стигнал до хелиоцентричната хипотеза повече от седемнайсет столетия преди Коперник, заслугата е преди всичко на поляка.

*Google-Doodle е логото на търсачката Google с графични допълнения. Doodle буквално се превежда като "драскулка". Идеята е значими дати, свързани с отделни личности - автори на книги, художници, музиканти, учени, политици и всички хора, останали в световната памет с идеите и дейността си, както и специални дати да се припомнят и честват чрез различни креативни анимации, постери и всякакви щури идеи. Галерия с тях може да видите тук.    

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...