Google поискаха от специализирания американси съд FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act Court) да облекчи режима, забраняващ на компаниите да оповестяват данни за поисканата от щатските разузнавателни служби информация, съобщава вестник „Вашингтон поуст“.
В искането си интернет компанията се е позовала на Първата поправка, гарантираща свободата на словото, и са завили, че имат конституционното право да споделят данни за информацията, която са били принудени да предоставят на правителството.
Това е поредният ход, с който компанията от Маунтин Вю се опитва да защити репутацията си след скандалните разкрития около тайният проект PRISM. Дело на Националната агенция за сигурност (NSA) и ФБР той е имал за цел да следи профилите на потребителите на девет водещи щатски технологични компании, сред които и Google.
Всички засегнати от разкритията компаснии твърдо отрекоха да са предоставяли директен достъп на властите до сървърите си и дори да са чували за PRIMS. Част от тях като Apple, Facebook и Microsoft дори изнесоха данни за броя на запитванията, които службите за сигурност са отправяли към тях.
Една съдебна конфронтация на Google с американските власти би помогнала на компанията да си изгради образ на агресивно защитаваща се от домогванията на Вашингтон до потребителска информация. Евентуална бъдеща победа в съда пък би подсилила водената кампанията на Google да обрисува практиките на FISA като силно ограничени и засягащи малък кръг потребители, коментират от “Вашингтон поуст“.
В своята петиция до съда Google настояват за разрешение да публикуват информация за броя на одобрени от FISA искания за наблюдения, както и за броя на засегнатите потребители. От дълго време Google правят редовни публични отчети за поисканата от различни правителства информация. От тази практика обаче бяха изключени одобрените от FISA искания, които засягат наблюдението на чуждестранни потребители.