Късно в понеделник вечерта щатският технологичен гигант Microsoft обяви, че купува бизнеса на финландската Nokia със смартфони и обикновени клетъчни телефони. Стойността на сделката е 7,2 млрд. долара, пише „Ю Ес Ей Тудей“.
Като част от споразумението Microsoft става притежател на компанията, създала серията смартфони Lumia, работещи под операционната система Windows Phone. Щатската компания ще плати 5 млрд. долара за да закупи звеното „Устройства и услуги“ и ще даде още 2,2 млрд., за да получи собствеността върху патентите на Nokia.
Сделката е логично продължение на тясното сътрудничество между двете компании, което стартира през февруари 2011 г. То има за цел създаването на мобилни устройства, които успешно да се конкурират с тези на лидерите на пазара Apple и Samsung.
Тази стратегия носи успех на двете компании на много места по света, в това число и в Европа. В САЩ обаче те продължават да се сблъскват със сериозни трудности. Там разпространението на смартфоните с Windows Phone остава ниско в сравнение с това на телефоните под операционните системи на iOS и Android.
Ходът е един от най-дръзките, правени от изпълнителния директор на Microsoft Стив Балмър, който миналия месец обяви, че планира да се пенсионира в рамките на следващата година. С него обаче Microsoft правят поредната крачка към своята стратегическа цел да преместят фокуса от софтуерния бизнес към производството на хардуер.
Сделката е втората по големина в историята на компанията след закупуването на Skype през май 2011 г. Тогава Microsoft платиха 9,3 млрд. долара.
Очаква се процедурите по придобиването да приключат през първото тримесечие на 2014 г.