Mедиците са на българска земя!

24.07.2007 | 11:21
по статията работи: econ.bg
Президентът издаде указ за помилването им

 

Българските медици са свободни! Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валя Червеняшка, Валентина Сиропулу, Снежана Димитрова, д-р Здравко Георгиев и палестинският лекар с българско гражданство Ашраф ал-Хаджудж вече са на българска земя.

Президентът Георги Първанов е подписал указ за помилване на медиците, с което се опростява тяхното наказание. Съобщението беше прочетено от министъра на външните работи Ивайло Калфин минути след като медиците стъпиха на българска земя.

"Добре дошли у дома!". Това повтори няколко пъти в словото си вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин при посрещането на медиците. Нашите сънародници са най-сетне в България, бяха първите думи на министъра.
Ивайло Калфин благодари на всички, които са съдействали за постигането на този успех и са показали своята истинска солидарност. Калфин специално се обръна с благодарност към еврокомисаря Бенито Фереро Валднер и съпругата на френския президент Сесилия Саркози. Калфин пожела на целия български народ да не се налага в бъдеще такива каузи да обединяват нацията.

В този щастлив ден можем да се поздравим. Смятам, че дължим този ден на хуманитарен успех на едни колективни усилия на ЕС, но трябва да подчертая и ролята на Франция. Това заяви европейският комисар по външни отношения Бенита Фереро-Валднер на летище "София". Фереро-Валднер подчерта ролята за положителната развръзка на случая с нашите медици на председателствата на Великобритания, Германия, Португалия и Франция. Те положиха усилия за положителен резултат. Също така трябва да се отбележат и усилията на Италия, каза Фереро-Валднер. Днес изживяваме един чудесен момент, това е чудесен момент и за ЕС и за България. Днес откриваме и нова страница в отношенията с Либия. Това е един момент на радост, каза още тя.

"Това решение ще отвори пътя към нови и засилени отношения между ЕС и Либия и ще заздрави връзките ни с региона на Средиземноморието и цяла Африка", допълни тя.

Генералният секретар на френското президентство Клод Геан също подчерта, че това са моменти на радост и огромно вълнение. Бях впечатлен от тъжните лица на вашите сънародници, когато отидох в Либия, но тази сутрин техните лица грееха от радост, посочи той.

Това е един хубав ден за България, за българите, разбира се най-вече за медиците, заяви президентът Георги Първанов. Той отдаде успешното приключване на случая на проявените воля, твърдост, категоричност в преговорите.

Най-важното е, че нашите медици са живи и здрави на българска земя, прекараните години в либийски затвор са една драма, която вече свърши, заяви премиерът Сергей Станишев.

Нито към медиците, нито към нас като държава Либия може да има някакви претенции, заяви главният прокурор Борис Велчев. Ние ще спазим договора, допълни главният прокурор.

 

Искам да възстановя живота си приблизително в този вид, в който беше преди много години, заяви Кристияна Вълчева. Надеждата умира последна. Непрекъснато се надявахме, страхувахме се да го кажем, в последните дни през цялото време мълчахме, но всяка една от нас имаше надежда, каза Кристияна. В 4 часа сутринта ни го съобщиха, в 6 без 15 напуснахме голямата порта на затвора Джудейда и се качихме на френския самолет, обясни тя. В такова състояние съм, че все още нищо не усещам. Знам, че съм свободна, че съм на българска земя, но все още не мога да го осъзная като действителност, посочи Кристияна. Спомените ми от Либия не са само лоши, обикновените хора в Либия са едни нормални и добри хора, подчерта тя.

Живях за този момент и го дочаках. Никога не съм имала смъртна присъда, тя не е била моя, заяви Снежана Димитрова.

Д-р Здравко Георгиев извика: "Свободни сме, слава Богу свободни сме! Винаги съм вярвал в това".

 

Медиците пристигнаха в България със самолета на френското президентство точно в 9:51 ч. след близо 9 години в либийски затвори.

Първи от самолета слязоха медицинските сестри, след това д-р Ашраф и Здравко Георгиев. Още на пистата те бяха посрещнати развълнувано от най-близките си, някои от които не са виждали с години, както и от Росен Марков, който е председател на инициативния комитет за спасяването им и при всеки процес в Либия организираше мирен протест пред либийското посолство в София.

Медиците ни бяха придружавани в самолета от съпругата на френския президент Никола Саркози Сесилия Саркози, еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и генералният секретар на френското президентство Клод Геан. 

Председателят на инициативния комитет за освобождаване на медиците ни Росен Марков пръв съобщи в 7:22 ч. тази сутрин, че самолетът е излетял от Либия с петте български медицински сестри, д-р Здравко Георгиев и палестинския лекар с български паспорт Ашраф ал Хаджудж. Минути след това новината бе потвърдена и от Елисейския дворец в Париж, а след това и от Президентството и Министерството на външните работи в София.

На Летище София, за да посрещнат медиците ни, присъстваха президентът Георги Първанов и съпругата му Зорка Първанова, премиерът Сергей Станишев, председателят на Народното събрание Георги Пирински, вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, главният прокурор Борис Велчев и други. Там е и френският посланик в София Етиен дьо Понсен.

На летището се стекоха и много обикновени граждани, дошли да изразят солидарността си с медиците ни.

Българските медици бяха откарани с два буса към резиденция "Бояна", където ще прекарат няколко дни в спокойна обстановка заедно с близките си. Те ще преминат и медицински прегледи.

 

В съобщение до медиите, публикувано по-рано днес, Президентът Георги Първанов изразява своето дълбоко задоволство и удовлетворение от успешната и дългоочаквана от цялото българско общество развръзка. Същевременно оставаме съпричастни към другата трагедия - тази на болните либийски деца и техните семейства.

Президентът Георги Първанов благодари на всички наши партньори и приятели, на държавни и правителствени ръководители, на неправителствени организации и на цялото българско общество за проявената от тях солидарност и подкрепа.

Българският държавен глава оценява високо активната роля на европейските ни партньори и лично на президента Никола Саркози, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо, комисаря на ЕС Бенито Фереро-Валднер.

Георги Първанов благодари за личната ангажираност на г-жа Сесилия Саркози.

 

Реакции по света

Представител на либийското правителство съобщи, че всички условия за екстрадирането на българските медицински сестри и палестинския лекар са изпълнени.

"Случаят е уреден. Получихме гаранции за нормализирането на отношенията с европейските държави и за споразумение за партньорство с Европейския съюз", заяви източникът, пожелал анонимност. Триполи получи и и гаранции за лечението на децата, както и за възстановяване на болинцата в Бенгази. "Медиците напуснаха страната, но светът не трябва да забрави драмата на децата, заразени със СПИН", заяви още той.

Френският президент Никола Саркози обяви, че ще посети Либия утре. Това политическо посещение ще има за цел да помогне на страната да се реинтегрира след освобождването на българските медици. Либийски източник уточни, че по време на посещението на Саркози ще бъдат подписани споразумения между Париж и Триполи. Те ще засягат сферата на сигурността, енергетиката, образованието, имиграцията, здравеопазването и научните изследвания. Ще бъде сключено и споразумение за обновяване на болницата в Бенгази, посочи той и допълни, че екип от експерти и френски лекари е пристигнал в Либия преди Саркози и вече работи в здравното заведение в града, който се намира на 1000 км от Триполи. Визитата на Никола Саркози беше потвърдена и от главния секретар на френското президентство Клод Геан, който посочи, че държавният глава ще замине до два дни за Либия, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Френският президент Никола Саркози и председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу приветстват споразумението, което най-накрая позволи завръщането в България на петте български медицински сестри и палестинския лекар, продължило повече от 8 години, както и осигуряването на средства за подпомагане на заразените със СПИН либийски деца, съобщи в комюнике Елисейският дворец.

Двамата приветстват и хуманитарния жест на Либия и на най-висшия й ръководител, че се ангажираха да помогнат за децата, заразени от СПИН. Те изразяват и дълбоката си благодарност на емира на Катар и на страната му, чието посредничество позволи щастливата развръзка, се подчертава в текста.

Развръзката нямаше да бъде възможна без усилията и решителността на Европейската комисия и по-специално на еврокомисаря по външните отношения Бенита Фереро-Валднер, както и ангажираността на Сесилия Саркози, се казва в комюникето.


Британският министър на външните работи Дейвид Милибанд изрази радостта си от освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар и заяви, че това ще позволи сближаването на ЕС и Триполи. "Радостен съм, че и седмината медици пристигнаха в България и могат отново да са със семействата си. Бих искал да поздравя тези, които работеха толкова усърдно за завръщането им", заяви Милибанд в комюнике. "Това освобождаване сложи край на процес, започнал при британското председателство на Европейския съюз, привлякъл интензивната работа на много хора, в частност на европейския комисар по външни отношения Бенита Фереро-Валднер и госпожа Саркози. Доволен съм, че Великобритания изигра роля в този щастлив завършек", коментира още министърът. "Либийските деца и семействата им в Бенгази заслужават да получат по-добри грижи. ЕС помага да се предоставят тези грижи, от които те имат нужда и обеща да го прави и в бъдеще", категоричен е Милибанд. Той заяви също така, че е убеден, че днешните положителни събития отварят вратата за нови по-тесни отношения между ЕС и Либия.

Какво написаха световните медии за българската новина на деня четете тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...