Nestle с провал в сферата на превенцията на детската експлоатация

29.06.2012 | 18:30
по статията работи: Александър Димитров
Асоциацията за справедлив труд (FLA) е засякла множество нарушения след обстоен одит на какаовите плантации в Кот д'Ивоар
Nestle с провал в сферата на превенцията на детската експлоатация
Снимка: Wikipedia.org

 

Корпоративният мастодон Nestle отнесе силни обвинения поради това, че има сериозни пролуки в политиката си спрямо експлоатацията на детския труд, както и други етични норми при бизнеса си с какаови продукти.

Докладът на независимата Асоциация за справедлив труд (FLA) посочва, че са били открити „редица сериозни нарушения“, стоящи в остро противоречие с обявените от компанията условия на работа. „Правилата на поведение“ (“Codes of conduct”) на Nestle са включвали клаузи в сферата на детския труд, сигурността на работното място и работното време.

Какаото е един от най-основните сурови хранителни продукти в световната икономика. Благодарение на масовото световно потребление на шоколад, какаовата индустрия реализира приходи от над 90 милиарда долара годишно.

Предишни доклади са констатирали факта, че близо 1,8 милиона деца от Западна Африка са жертви на злоупотреба или съществува риск да станат такива поради опасните условия и политиката на детска експлоатация, уточнява „Би Би Си“.

След сериозен натиск, Nestle, която е най-голямата хранителна корпорация в света и същевременно една от най-масово бойкотираните компании, позволи на FLA да извърши одит. Проверката бе назначена за предприятията на локалния дистрибутор в Кот д'Ивоар, откъдето идва почти половината от световната какаова индустрия.

От асоциацията са констатирали, че Nestle са отговорни и контролират добре само главните си доставчици. Фактическото осъществяване на етичните правила не се осъщестява на по-долните нива и при по-малките доставчици.

„Прекалено дълго проблемът с експлоатацията на деца е бил световен, но същевременно – ничий“, посочва президентът на FLA Аурет ван Хеерден.

Докладът също така отбелязва и наличието на шокиращи трамви и наранявания, главно идващи от боравенето с мачете. При рязането на какаовите шушулки оръжията често се отплесват и се впиват в краката на работниците (голяма част от тях деца), което води до груби рани.

Проблемът с детската експлоатация из какаовите плантации в Кот д'Ивоар е отколешен. През 2001 година поради натиска на Конгреса на САЩ, Nestle и други корпорации, предлагащи шоколадови продукти, подписаха споразумение, което взе на прицел тежката ситуация. Въпреки това обаче все още няма реален напредък по въпроса.

FLA отбелязва, че все пак това е първият път, в който мултинационална корпорация, занимаваща се с производство на шоколад, разрешава да бъде извършен щателен одит на дейността ѝ. Асоциацията посочва, че е твърде вероятно статуквото, открито при Nestle, да важи и за другите корпорации.

От Nestle обещаха, че ще въведат „внимателно детайлизиран план“, за да се справят с проблема.

За период от повече от 10 години, Кот д'Ивоар е поле на размирици и гражданска война. Според множество активисти това се корени в съперничеството между различни групировки и сблъсъка на интереси, центрирани около многомилионната какаова индустрия.

Новото правителство в страната инициира мерки срещу детската експлоатация и детския труд, като тепърва предстои да се види доколко успешни ще бъдат те.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...