Доброто представяне на българската икономика, която нарасна с 3% през миналата година, е спомогнало за възстановяването на стабилността в банковия сектор и за преодоляване на ефектите от срива на Корпоративна търговска банка година по-рано, показва доклад на Raiffeisen Research. Същевременно финансовите трудности на съседна Гърция не са оказали силно въздействие върху банковия сектор у нас.
Според анализаторите до голяма степен възстановяването на финансовата индустрия в България са изиграли действията на регулатора, както и влизането в сила на Директивата за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции, в резултат на която е приет нов закон, гарантиращ депозитите в търговските банки, и е реформиран Законът за кредитните институтиции. Друг положителен ход е, че през настоящата година финансовите институции у нас ще бъдат подложени на стрес тестове, смятат анализаторите. Те са на мнение, че действията на регулаторните органи в сферата ще окуражат сливанията на местния пазар и да редуцират размера на необслужваните кредити.
От Raiffeisen посочват, че през миналата година коефициентът на ликвидните активи се подобрява и в края на 2015 г. достига 36,7% - с 6,6 процентни пункта повече, отколкото е година по-рано. Положителна тенденция се наблюдава и при депозитите. От банката отчитат ръст на корпоративните депозити с 9,5% и на домакинските (8,3%), като общо влоговете бележат покачване с 8,7% на годишна основа. За разлика от тях корпоративните кредити на местния пазар спадат с 4%, а потребителските кредити се задържат без промяна в сравнение с година по-рано. Необслужваните кредити също растат.
Анализаторите изтъкват още, че качеството на активите ще е проблем пред банките у нас в дългосрочен план, въпреки че очакват високата капитализация и рентабилността на финансовите институции да са в състояние да редуцират структурните дисбаланси. Те отчитат ръст на възвращаемостта на активите с 1,05% и на възвращаемостта на капитала с 8,1%.
Ситуацията в банковите сектори в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е изключително различна, изтъкват от Raiffeisen. Средната постигната възвращаемост на капитала е под 5% при 6,9% година по-рано. Така тя остава по-ниска от тази в еврозоната, където през 2015 г. средната възвращаемост е 6%. Анализаторите от банката посочват, че се наблюдава понижние на рентабилността в цяла Източна Европа, включително и в Русия, като за Източна Европа тя е на стойност минус 0,1%. Картината все пак е значително по-положителна в Централна и Югоизточна Европа, където рентабилността се покачва до 9,7%. Единствената страна, в която нейната стойност е отрицателна, е Хърватска, докато през 2014 г. рентабилността е била негативна в Унгария, Словения и Румъния.