Българските бизнесмени новобогаташи се опитват да си спечелят уважение чрез религиозно престараване в страна, където православното християнство се съживява отново след края на комунизма, съобщава Франс прес, цитирана от БТА.
Благодарение на дарители много манастири из цялата страна се обновяват, строят се нови църкви. Така например в манастира "Свети Мина" в покрайнините на София има огромни икони, подарени от хора от деловите среди, а портата с дърворезби, чешмата и новите сгради изненадват със лукс, в сравнение със старинната църквица.
Много политици също търсят църковната благословия - например кметът на София Бойко Борисов при учредяването на партията ГЕРБ, а също и бившият премиер Симеон Сакскобургготски и президентът Георги Първанов при встъпването им в длъжност.
"Несигурността, която изпитва предприемачът, започвайки нещо ново, го кара да търси морална подкрепа. Може да се спори дали става въпрос за религиозно чувство или за суеверие", заявява пред АФП Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. "Хората се вкопчват в религиозните ритуали, за да придадат легитимност на тържествени церемонии, тъй като ритуалите от комунистическо време вече не важат, а и за да покажат, че вече не са комунисти", отбелязва политологът Андрей Райчев от агенция "Галъп". Според него обаче българите не са станали вярващи, а ходят на църква на Коледа и на Великден, за да спазят традицията и да усетят празника.
АФП цитира и изследване на "Галъп" от 2004 г., според което българите на 30-40 години са по-суеверни от от по-възрастното поколение заради объркването им, породено от дълбоките социални промени. Освен това половината българи се боят от урочасване и вярват в черната магия./БНР