Възстановяването на първите четири реактора на авариралата японска централа "Фукушима-1" е невъзможно, заяви председателят на съвета на директорите на
компанията-оператор ТЕРСО Цунехиса Кацумата. Той допълни, че през последните няколко седмици са положени значителни усилия за регулиране на процесите в тях, но ситуацията остава нестабилна,
съобщава News.bg.
По време на пресконференцията Кацумата подчерта, че ситуацията във всички шест реактора се стабилизира постепенно, но положението в първите четири реактора все още не е взето под контрол.
Специалистите обаче продължават да полагат максимални усилия за окончателното охлаждане на реакторите.
По-рано от TEPCO обявиха намерението си да демонтира четири от повредените реактори в централата, след като вече три седмици сътрудниците на компанията се опитват да вземат ситуацията под контрол. Относно съдбата на пети и шести блок, които бяха успешни "рехабилитирани" компанията ще се консултира с правителството и местните жители.
Твърденията за частично повреждане или разтопяване на активната зона на първите три реактора на японската АЕЦ "Фукушима-1" не почиват на преки доказателства, а са
основани на косвени данни, заяви източник от Международната агенция по атомната енергия, цитиран от БНР.
Не може да се погледне в реакторите, но откритите на територията на централата следи от високотоксичен плутоний и появата на вода, чиято радиоактивност сто хиляди пъти надхвърля нормата, може да
говори за евентуална повреда на защитните обвивки на горивните пръти, според източникът.
Дали разтопяването е в рамките на корпусите или вече се е просмукало под "обшивката" на железобетонната защитна обвивка все още не може да бъде установено. Експертите се ръководят от това, че
корпусите на реакторите не са разрушени и няма никакви обективни условия за възникване на неуправляема верижна реакция.
Японските власти обмислят покриването на полуразрушените сгради на ядрените реактори в АЕЦ „Фукушима-1” със специална материя, за да намалят радиационното замърсяване, както и използването на танкер за източване на замърсената с радиация вода от реакторите, съобщава японският в-к "Асахи шимбун", цитиран от Агенция "Фокус".
По време на пресконференция секретарят на японския кабинет на министрите не потвърди информацията, но заяви, че правителството обмисля „всяка възможност, включително споменатите в медиите”.
Според изданието, властите ще покрият реактори едно, три и четири от централата със специален материал, който да ограничи радиационното замърсяване от полуразрушените енергоблокове.
Президентът на Tokyo Electric Power Co. /ТЕРСО/ Масатака Шимизу бе хоспитализиран тази нощ заради високо кръвно и виене на свят, съобщи говорител на компанията, цитиран от АП и БТА. ТЕПКО е собственик на авариралата АЕЦ "Фукушима-1".
За последен път Шимизу бе видян пред публика на 13 март, два дни след катастрофалното земетресение в Япония и последвалите го огромни приливни вълни цунами. Съобщението за хоспитализирането на Шимизу потвърди слуховете, че той има сериозни здравословни проблеми.
Временното му оттегляне от управлението на ТЕРСО се оценява като още една криза, която връхлита компанията, която все още не е успяла да се справи с авариите в АЕЦ "Фукушима-1", причинени от приливните вълни след земетресението, и да ограничи изтичането на радиация и радиоактивни частици от повредените реактори.
Японското правителство нареди незабавно да бъдат извършени спешни проверки на всички ядрени реактори в страната, за да бъде сигурно, че няма да възникнат аварии като тази в АЕЦ Фукушима, причинена от земетресението на 11 март и последвалото цунами, предадоха Ройтерс и АФП, цитирани от БТА.
Проверките ще бъдат извършени до края на април и включват осигуряване на аварийно захранване в случай на прекъсване на електроподаването, наличие на пожарни коли с маркучи, готови да реагират по всяко време, както и гарантирана поддръжка на охладителните системи на реакторите и басейните за отработено гориво. Операторите трябва също така да актуализират наръчниците си за безопасна работа и да обучат служителите според новите правила.
Морската вода край първи реактор на АЕЦ "Фукушима-1" съдържа радиоактивен йод в концентрация, която надвишава 3355 пъти допустимата стойност, съобщи японската агенция за ядрена и промишлена безопасност, цитирана от Ройтерс и БТА.
Заместник-генералният директор на агенцията Хидехико Нишияма се опита да успокои обществеността с аргументите, че хората, които живеят в района около електроцентралата, вече са евакуирани, а в околността не се лови риба. "Йод 131 има период на полуразпад от осем дни и дори ако вземем предвид концентрацията му в морската екосистема, тя ще отслабне значително, докато достигне хората", заяви Нишияма на пресконференция.
По-рано днес ново земетресение с магнитуд 6 бе регистрирано днес край източното крайбрежие на японския остров Хоншу, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
По данни на Геофизическия институт на САЩ епицентърът се намирал на 172 км. югоизточно от град Иваки, на дълбочина 30 км под дъното на Тихия океан. В същия район днес са били регистрирани поне още десет труса, половината от които са били с магнитуд над 5. Епицентровете на трусовете били в Тихия океан на разстояние между 100 и 300 км от японското крайбрежие. Сеизмичната активност около остров Хоншу не затихва от 11 март, когато стана разрушителното земетресение с магнитуд 9.