Адвокатите ще търсят всички възможности за отпадане на ДДС за услугите им

26.11.2009 | 10:03
по статията работи:
С въвеждането на ДДС дейността на адвокатите се приравнява до чисто търговска дейност, смятат от Висшия адвокатски съвет
Адвокатите ще търсят всички възможности за отпадане на ДДС за услугите им

Адвокатите ще търсят всички възможности за отпадане на решението за въвеждане на ДДС за адвокатските услуги, защото смятат, че в случая защитават интересите на всички граждани, а не своите собствени. Така отговори на въпроса дали ще търсят съдействието на президента и на Конституционния съд за промяна на това решение Ели Христова от Висшия адвокатски съвет, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация на БНР.

Тя каза още, че практически стойността на защитата ще стане по-голяма, тъй като ще се наложи адвокатите да ползват задължително услугите на счетоводител, за да могат да бъдат изрядни пред данъчните органи.

До този момент не беше сложно за един адвокат да се справя с данъчната декларация, но оттук нататък няма да е така, каза  Христова. Конституцията е възложила на адвокатите да защитават правата на гражданите, а с това решение нашата дейност се приравнява на една чисто търговска дейност. Много голяма част от българите ще бъдат лишени реално от правото да защитят своите права, каза още Христова.

Другият голям проблем според нея ще бъда в Бюрото за правна помощ, което определя така наречените служебни защитници и където бюджетът често не стига и обикновено се изчерпва в третото тримесечие на годината. Увеличението на стойността на тази дейност означава, че този бюджет ще се изчерпва много по-рано и желаещите да бъдат служебни защитници ще бъдат много по-малко, каза Христова. Освен това служебните защитници ще бъдат принудени да внасят със свои собствени средства данъка към държавата, преди да са извършили услугата.

"Предполагам, че много голяма част от вписаните адвокати в бюрото по правна помощ ще се отпишат и това ще затрудни съда, когато трябва да избира служебна защита за някоя от страните по делото, смята Ели Христова.

Тя допълни, че въвеждането на данъка е направено малко прибързано, тъй като все още има процедура в ЕК, която дава възможност този въпрос да не бъде поставян така остро във време на криза. Имаше възможност въпросът да бъде отложен във времето. Още повече, че в момента продължават делата по този въпрос спрямо Франция, където са приели по-ниски ставки", заяви Христова. Според нея, ако се променят наново данъчните закони, ще бъде добре правителството да се възползва от това обстоятелство и да преразгледа този въпрос.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...