Администрациите ще имат намалено работно време заради жегите

27.07.2015 | 11:30
по статията работи: Георги Кусеров
Главната инспекция по труда съветва шефовете да се съобразяват с топлините
Администрациите ще имат намалено работно време заради жегите
Снимка: Thinkstock/Guliver

Редица общини в България са променили работното време на служителите си заради топлото време. Главната инспекция по труда (ГИТ) напомня, че работодателите са длъжни да обръщат внимание на метеорологичните условия и да се съобразяват с работното време на хората, които работят за тях.

Кметът на Перник Иван Иванов нареди със специална заповед администрацията в града да работи от 7 до 14 часа без обедна почивка.

"Човек пред топлинен удар не е продуктивен. Затова съм намалил работното време", обясни мотивите си градоначалникът.

Промененото работно време ще е до края на месеца. Службите, които извършват административни услуги, обаче ще дават дежурства. Пропуснатите часове в жегите ще бъдат наваксани през септември. Тогава общинарите ще работят до 17:30 ч, а обедната им почивка е с половин час по-кратка.

Нов график ще имат и служителите в Община Димитровград от 3 август. Причината са очакваните високи температури през месеца, съобщиха от общинската администрация. Тя ще работи от 7:'30 часа до 17:00 часа без прекъсване.

Осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд е основно задължение на работодателя, напомнят от Инспекцията по труда. От ноември м.г. е в сила специална наредба за минималните изисквания за микроклимата на работните места. В нея подробно се описват всички мерки, които трябва да предприемат фирмите, за да защитят живота и здравето на работещите.

Шапки, сенници и подходящо леко и светло работно облекло, което не допуска прегаряне на организма, са минималните предпазни средства, които трябва да осигури работодателят за работещите в летните горещини. Фирмата трябва да осигури и достатъчно количество питейна вода и други разхлаждащи течности.

Според БДС температурата на въздуха в постоянните работни места не трябва да е по-висока от 28 градуса за лека и среднотежка физическа работа и не по-висока от 26 градуса за тежка физическа работа. При определени условия се допуска температурата да достигне 31 градуса.

Оптималните и допустимите стойности на температурата, влажността и скоростта на движение на въздуха - трите компонента на микроклимата на работното място, се определят от български и европейски стандарти и зависят от естеството и натовареността на вида работа и периода на годината - дали е студен или топъл. При задължителната оценка на риска на работното място работодателите трябва да се ръководят от тези стандарти.

Според БДС температурата на въздуха в постоянните работни места не трябва да е по-висока от 28 градуса за лека и среднотежка физическа работа и не по-висока от 26 градуса за тежка физическа работа. При определени условия се допуска температурата да достигне 31 градуса, пише в. "Стандарт".

Още две седмици ще ни мори жега над 30 градуса в цялата страна. Едва към 7-8 август синоптиците прогнозират леко захлаждане и температури до 27-30 градуса.

Един от спасителните изходи за летните горещини е климатикът. Той създава комфорт в домовете ни и на работното място. Но не трябва да забравяме, че този метод на охлаждане е нож с две остриета, предупреждават специалистите. Разликите в температурите навън и вътре се отразяват на нашето здраве. Лесно бихме настинали, ако климатикът вкъщи работи постоянно. През лятото вътрешна температура трябва да е между 7 и 9 градуса по-ниска от външната.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...