Нужно е бюджетът за тази година да се актуализира, като по този начин ще бъдат отпуснати допълнително средства на ключови министерства. Това ще стане до края на годината, заяви финансовият министър Владислав Горанов на пресконференция в Министерски съвет. По думите му предложенията за промени в бюджета в различните администрации за тази година са общо за над 830 млн. лева., като това задължително ще мине като актуализация на бюджета.
По думите му причините за това са две. Едната е, че по-голямата част от предложената актуализация е свързана с успешното приключване на европейските програми за програмния период 2007-2013 г. Горанов посочи, че около две трети от средствата ще отидат по това направление. Останалите пари ще бъдат отпуснати на министерства – за плащане на заплати за персонала.
„Другата част, ако видите по министерства, отива за плащане на недостига от възнаграждения за персонала, нещо, което, след като нормативно не е подготвено, как да се получи тази оптимизация в разходите за персонал, на нас ни остава просто да изплатим възнагражденията на тези хора, които те самите не носят вина, че не сме успели да вместим бюджетите в съответните целеви стойности“, посочи Горанов.
Той припомни, че още през месец март 2015 г. е алармирал, че темповете, с които се правят промените – административните реформи в МВР и МО, са незадоволителни.
Министърът посочи, че в сила остава и решението за коледните добавки за пенсионерите с доходи до 300 лв. Такъв ще е и новият праг за бедност от следващата година. За тази цел ще са необходими около 52 млн. лева
Финансовият министър каза още, че през следващата година страната ни ще поеме дълг от 5,3 млрд. лв., като част от 16-милиардния заем, който беше одобрен от парламента в края на февруари. Според него това е необходимо за финансиране на бюджетния дефицит, покриване на съществуващи дългове, които ще падежират догодина, както и залагането на определени буфери.
Относно информацията за заведен иск от Оманския фонд срещу Българаия заради КТБ, министърът коментира, че претенциите на фонда са неоснователни.
„Добрата новина е, че имаме капацитет и подготовка, опит във воденето на такива дела. Не сме притеснени от подобен иска. Смятаме го за неоснователен“, категоричен е финансовият министър, цитиран от БГНЕС.
Припомняме, че Оманският фонд съди България, в лицето на Министерство на финансите, като настоява да получи най-малко 150 млн. евро. Претенциите на фонда са, че страната ни е нарушила ключови принципи за равно третиране и защита на инвеститорите заради начина, по който е осъществила фалита на КТБ.