Алексей Петров не успя да осъди България в Страсбург

24.11.2010 | 09:08
по статията работи:
Той се жалва от решенията на български съдилища по делата му за клевета срещу Едвин Сугарев
Алексей Петров не успя да осъди България в Страсбург

Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург единодушно отказа да гледа жалбата на Алексей Петров, с която той се опита да осъди българската държава във връзка със загубено от него дело за клевета, заведено срещу Едвин Сугарев.

Жалбата е депозирана в ЕСПЧ на 23 юли 2004 г. В нея Алексей Петров - тогава сътрудник на службите под прикритие, развиващ паралелно с това консултантска и бизнес дейност, твърди, че в България не е получил справедлив процес и е нарушено правото му личен живот и на неунизително отношение. Той се жалва от решенията на български съдилища по делата му за клевета срещу Едвин Сугарев, съобщава сайтът Медиапул.бг.

Петров загуби всички дела, заведени по повод твърденията на Сугарев, че е съпричастен към поръчаното от Никола Филчев убийство на прокурор Никола Колев, както и със сделки със сръбската мафия.

Съдът по правата на човека е групирал различните оплаквания на Алексей Петров и ги е проучил по отношение на провеждането на наказателното производство, техния изход и по отношение на въпроса дали те са дискриминационни.

ЕСПЧ отбелязва, че по същество Алексей Петров се оплаква от липсата на безпристрастност на българските съдии.

ЕСПЧ припомня своята последователна съдебна практика, че личната безпристрастност на съдиите се предполага до доказване на противното, а Алексей Петров не е представил никакви доказателства, които да опровергаят тази презумпция.

Съдът в Страсбург отбелязва, че съдиите по делата, заведени от Алексей Петров, са обосновали всички свои решения и не са установени никакви предразсъдъци, нито в полза на Едвин Сугарев, нито против Алексей Петров.

Фактът, че съдията по двете дела водени от Алексей Петров, първоначално на първа инстанция и след това на втора, е един и същ, не повдига въпроса от гледна точна на безпристрастността.

Що се отнася до факта, че националните съдилища са провели няколко заседания при отсъствието на Алексей Петров, ЕСПЧ отбелязва, че адвокатът му специално е поискал от съда да се пристъпи към изслушването, въпреки отсъствието на своя клиент.

Решението на съда по делото "Алексей Петров срещу България" е окончателно.

То идва в момент, когато соченият за глава на "Октопода" бивш висш съветник в ДАНС е под домашен арест в очакване да му бъдат повдигнати обвинения за лидер на престъпна група, като в същото време отново се разследва и евентуалната му роля в две убийства, свързвани с бившия главен прокурор Никола Колев.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.10   701 г. – Започва понтификатът на папа Йоан VI. 1470 г. – Хенри VI става отново крал на Англия. 1905 г. – Император Николай II обявява с указ първата...