България скоро ще се присъедини към държавите, търсещи помощ от Международния валутен фонд (МВФ), вещаят водещи американски икономисти. Сигналите, които идват от предизборна България, се явяват като потвърждение на тази прогноза, пише БГНЕС.
Управляващите в България казват, че страната няма нужда от заеми от МВФ, защото криза нямало. Бойко Борисов пък твърди, че България има нужда от помощ, защото кризата била налице. А според Иван Костов МВФ е отказал да одобри кредитна линия за България, защото правителството не приело условията на институцията. Очевидно в България опцията за заем от МВФ не е финансово-икономически, а политически въпрос.
От месеци насам МВФ и Световната банка поставят България в списъка на най-застрашените държави в Източна Европа. Повечето страни в този списък вече са взели многомилиардни заеми или стендбай кредити от МВФ. България едва ли ще успее да избегне това. МВФ очаква свиване на българската икономика с 3.5% през 2009 година и с още 1 процент през 2010. Главните фактори за това са рязкото намаляване на капиталовите потоци (от 33.5 процента от БВП през 2008 на 9.25 процента от БВП през 2009) и стопилият се обем на вноса и износа. Износът ще намалее с 12%, а вносът - с 25%.
Външните финансови условия създават допълнителен натиск върху България, въпреки финансовите й буфери. Възможното обезценяване на валутата в Латвия ще подложи на изпитание не само българския лев, но и финансовия климат в Европа като цяло, което от своя страна ще забави икономическото възстановяване, смятат водещи финансови експерти в САЩ.
На фона на тази картина Мери Стокс, главна анализаторка за Югоизточна Европа и Прибалтика в агенцията за икономически анализ RGE Monitor, каза пред "Дойче веле", че "вероятно България ще трябва да се обърне за помощ към МВФ. Страната от дълго време има много солидни публични финанси, но в този предизборен период наблюдаваме голямо намаляване на финансовите й резерви. Все по-големи са опасенията, че България ще има нужда от финансиране от валутния фонд."
Проблемите на икономиките в Източна Европа анализира и списание "Нюзуийк". Изданието прогнозира, че кризата ще потисне трайно растежа на тези икономики, раздутият им банков сектор ще се смали многократно, а уплашените чуждестранни инвеститори ще продължат и в бъдеще да отбягват региона. "Тези икономики ще трябва да преосмислят модела си на икономическо развитие, защото пътят към лесно припечелените пари сега вече го няма", заключава изданието.