Американски банки са заявили както пред официални представители на Европейския съюз, така и пред британското правителство, че те настояват финансовата индустрия на Острова да бъде защитена от Brexit в продължение на няколко години, след като Великобритания напусне ЕС, съобщава електронното издание BuzzFeed News, цитирано от БНР.
По-рано този месец банкови мениджъри от САЩ за посочили пред служители на Европейската комисия, че те се нуждаят от повече от двете години, които са определени като краен срок за процедурата по излизане от ЕС, за да се подготвят за Brexit и настояват за преходен период, за да видят какво ще бъде новото споразумение, договорено с Великобритания, посочи пред BuzzFeed News източник от ЕС, запознат с въпроса.
Банките са изразили изричен интерес към преходно споразумение, чрез което да останат в сила за период от няколко години текущите регулаторни механизми и запазване на достъпа до единния европейски пазар. Неназованият европейски източник също така прогнозира, че през следващите месеци банките ще хвърлят огромни усилия в истинска лобистка кампания по този ключов въпрос.
Тези усилия ще включват по-прецизни техни молби към Великобритания и ЕС, както и доклади, свързани с несигурността относно работните места във финансовия сектор и рисковете за инвестициите, ако исканията им не бъдат изпълнени. Според някои оценки, 1,1 млн. трудещи са заети във финансовия сектор на Великобритания.
Отделно от това, други висш правителствен източник от ЕС е споделил пред BuzzFeed News, че британски служители са споделили на двустранна среща, че банките настояват за петгодишен преходен период след старта на преговорите за Brexit.
През уикенда председателят на Британската банкова асоциация (BBA) - Антъни Браун предупреди, че редица големи международни банки се готвят да изтеглят някои от операциите си от Великобритания в началото на 2017 година с оглед на несигурността за бъдещите отношения на страната с Европейския съюз след Brexi. Днешната информация на BuzzFeed News сякаш подчертава, че банките настояват за по-голяма сигурност относно това, което може да дойде в резултат на преговорите за Brexit и са готови дори на заплахи, за да я получат.
От друга страна обаче, настояването за удължаване на предходния период е сякаш сигнал, че чуждестранните банки ще търсят начини, за да останат в Лондонското сити, ако те получат правилните условия от предстоящите преговори за излизане на Великобритания от ЕС.