За четвърти пореден път американските икономисти понижиха прогнозите си за икономическия растеж на САЩ през настоящата година, като повечето от тях очакват Федералният резерв да изповядва по-стимулираща парична и лихвена политика в подкрепа за растежа, отколкото се очакваше през юни, показват резултати от последно проучване на Националната асоциация за бизнес икономика (NABE).
От юни насам повечето участници в проучването на NABE за бизнес перспективите пред САЩ намалиха прогнозите си за растежа на реалния БВП през 2016-а година и в момента вече очакват растеж от едва 1,5% спрямо предишна оценка за икономическа експанзия от 1,8 на сто. За 2017-а година средната прогноза за икономическия растеж остава на ниво от 2,3 на сто, съобщава БНР.
По-ниските очаквания за бизнес инвестициите са основен фактор за намаляване на перспективите за растежа на БВП, заяви Грег Дако, ръководител на американските макроикономисти в Oxford Economics. Половината от участниците в проучването гледат на несигурността по отношение на резултатите от предстоящите президентски избори като умерено негативна за икономиката на страната, докато бизнес инвестиции се разглеждат като най-чувствителния сектор, допълни той.
Повече от половината, или 56% от участниците в изследването, възприемат президентската кандидатура на Хилари Клинтън като неутрална за тяхната прогноза за икономическия растеж на САЩ. В същото време обаче 60% от тях предполагат, че евентуално управление на страната под ръководството на Доналд Тръмп би било неблагоприятно за техните последни прогнози за икономическия растеж.
Членовете на NABE също така очакват, че федералната фондова лихва (основната лихва на Фед) ще достигне 0,625% до края на настоящата година, което означава еднократно вдигане на лихвената ставка през 2016-а, последвано от още две повишения през 2017-а година. Тези последните техни прогнози за нивото на федералната фондова лихва до края на следващата година са със 100 базисни пункта (с 1%) по-ниски от средните очаквания, според предходното проучване през юни.
Участниците в проучването на NABE обаче продължават да очакват постоянен напредък при осъществяване на "двойния мандат" на Фед за постигане на максимална трудова заетост и на ценова стабилност, като прогнозират по-нататъшен растеж на новите работни места и повишение на инфлацията близо до целевото ниво от 2% към края на следващата година.
Според тях през 2016-а година осредненият месечен растеж на работни места ще бъде около 185 000, но при прогноза през юни за ежемесечно разкриване на около 201 000 работни места. Те предвиждат забавяне на този ежемесечен растеж до 168 000 през следващата година, тъй като трудовият пазар вече се доближава до т.нар. "пълна заетост". Това от своя страна ще доведе до намаляване на нивото на безработица до 4,6% в края на 2017-а година.
Прогнозите на участниците в последното проучване за инфлацията през тази година са непроменени спрямо тези от юни, но в същото време се очаква по-бързо повишение на потребителските цени през следващата година. Според NABE основният ценовия индекс на личните потребителски разходи (индекса PCE, изключвайки волатилните цени на храни и енергия, който се следи от Фед) ще се повиши през 2016-а с 1,5% след растеж с едва 0,5% през миналата година, преди инфлацията да се ускори до 2,0% през следващата година при предишна прогноза за повишение с 1,9 на сто.
Участниците в проучването също така прогнозират средна цена на американския лек суров петрол от 47 долара за барел през декември 2016-а година спрямо юнска прогноза за цена около 45 долара за барел. За следващата година обаче те очакват по-сдържано повишение на петролните цени до 52 долара за барел - под предишната прогноза преди три месеца за осреднена цена от 54 долара.