Американският сенатор Чък Хейгъл прогнозира, че американските инвестиции в България ще нарастват. Би трябвало те да се засилват, защото наличието на повече американски инвестиции в България би било в интерес и на България, и на САЩ, каза сенаторът републиканец Чък Хейгъл след срещата си снощи с председателя на Народното събрание Георги Пирински. На разговора присъства и председателят на парламентарната комисия по отбраната Ангел Найденов. Смятам, че американското представителство, що се отнася до инвестициите в България, е доста добро, отбеляза Хейгъл и допълни, че това подкрепя мнението му за положително развитие.
Пред журналисти председателят на парламента Георги Пирински уточни, че сенаторът е проявил интерес към това, какви са предизвикателствата пред България и българската икономика, какво се прави за създаване на по-благоприятна среда за инвестиции и как вижда България своите интереси и своето място.
Пирински допълни, че от разговора е останал с впечатление, че Хейгъл си е създал ясна представа за приоритетите на европейската интеграция, за законодателството, за необходимостта от програмиране на средствата, които биха постъпили от ЕС по различни разработени програми, за създаването на данъчни закони и процедури, които да са максимално благоприятни за развитието на бизнес и за сътрудничеството и с други организации.
В отговор на въпрос Чък Хейгъл каза, че на срещата с председателя на Народното събрание са били обсъдени въпроси от двустранен интерес. Той подчерта, че САЩ подкрепят усилията на председателя на парламента, на президента и на българското правителство в желанието и пътя на България към пълноправно членство в ЕС. Особено сме доволни от членството на България в НАТО, допълни той.
Попитан дали на разговора е било обсъдено предстоящото изтегляне на българския батальон от Ирак, сенатор Хейгъл каза, че е благодарил на президента Георги Първанов, като представител на България, за подкрепата, която страната е оказала в Ирак, Афганистан и на Балканите. Партньорството между САЩ и България в НАТО е важно и ще продължава да играе важна роля, допълни той. По думите му всяка нация е суверенна и има право на свои решения, съобразени с интересите си. Председателят на Народното събрание каза в отговор на въпрос, че разговор за евентуално бъдещо участие на България в Ирак след изтеглянето на българския батальон от там не е имало.
Американският сенатор беше на еднодневно посещение в България. По-рано през деня той има срещи с президента Георги Първанов и с министъра на отбраната Веселин Близнаков. /БНР