Търговията на американските фондови борси стартира на леко негативна територия, тъй като инвеститорите са в очакване на вота в Конгреса на САЩ за здравната реформа, предложена от президента Доналд Тръмп, която да замести т.нар. "Обамакеър".
Според анализатори и икономисти, евентуален неуспех при прокарването на новия законопроект за здравеопазването може да подкопае доверието на инвеститорите относно способността на администрацията на президента Доналд Тръмп да осъществи обещаните по време на предизборната битка реформи, имащи за цел да стимулират растежа на водещата световна икономика. Провал при днешното гласуване в Конгреса би поставил под въпрос и предстоящия законопроект за данъчни облекчения, което би довело до по-сериозен натиск от продажби на пазара на акциите на "Уолстрийт" и до понижение на стойността на долара спрямо останалите водещи валути.
В очакване на днешното важно гласуване индексът на сините чипове DJIA се понижава с 0,06%, широкият индекс S&P500 - с 0,04% и технологичният индекс Nasdaq - с 0,17%.
Щатската валута също се намира под предпазлив натиск от продажби по-специално спрямо японската йени и британската лира, като и тук вниманието на инвеститорите е насочено към предстоящия по-късно днес вот в Конгреса, но и към реч на председателя на Фед Джанет Йелън, надявайки се шефът на централната банка на САЩ да даде по-ясни насоки когато да се очаква следващо повишение на американските лихви.
Индексът на долара спрямо останалите шест основни валути се търгува към 99,67 пункта - недалеч от неговите най-ниски нива от седем седмици насам. "Зелените пари" се понижават с 0,4% към 4-седмично дъно от 110,63 йени, докато британската лира поскъпва с 0,25% към едномесечен връх от 1,2527, намирайки подкрепа от данни, показващи добър отскок на продажбите на дребно във Великобритания през февруари. В същото време еврото се търгува без съществена промяна около 1,0780 долара, но остава недалеч от негов вчерашен 7-седмичен връх около 1,0825 областта.