Анализ: Българската икономика се движи на две скорости

26.04.2023 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Според него заплащането на хората в страната не се е различавало по региони кой знае колко до 2000 година, но 19 години по-късно вече се е очертала тенденцията възнагражденията в София и околностите да са два пъти по-големи
Анализ: Българската икономика се движи на две скорости

"През последните 20 години българската икономика се движи на две скорости - София с 6% ръст на БВП годишно, докато останалата част от страната - с 3% ръст на БВП годишно, заяви  Пламен Ненов", главен секретар на Съвета за икономически анализи към правителството и автор на първата публикация на Съвета, която вчера бе официално представена.

"Затова през новия през програмен период на Евросъюза  вниманието е насочено извън към регионите извън София и по това имаме съгласие с Европейската комисия", каза служебният вицепремиер Атанас Пеканов. 

Според Ненов София е основен бенефициент на парите от еврофондовете. В трансферите от централния бюджет се наблюдава ускоряване към по-малките градове, но то не е съществено и не преодолява раздалечаващото се икономическо развитие. 

"Причината е, че в малките общини населението намалява по-бързо", допълни Пламен Ненов.

Според него заплащането на хората в страната не се е различавало по региони кой знае колко до 2000 година, но 19 години по-късно вече се е очертала тенденцията възнагражденията в София и околностите да са два пъти по-големи от тези в останалата част на страната. 

От началото на новия век се наблюдава сериозно икономическо раздалечаване между София и останалата част на България, е основният извод в доклада. Освен това в България се наблюдават трайни регионални разлики в развитието на местната икономика. 

Извън София и околността има разминаване между ръста на местния брутен вътрешен продукт (БВП) и ръста на трудовото възнаграждение. По отношение на икономическата политика на страната, анализът показва, че трансферите от ЕС са насочени основно към София или по-малки общини с ниска безработица, отколкото към местни пазари на труда с потисната икономическа активност. 

Освен това фискалните трансфери от централния бюджет реагират слабо на задълбочаващите се регионални икономически неравенства, като се наблюдава относително ниско ниво на споделяне на рисковете между регионите, пише още в доклада.  Съветът за икономически анализи беше създаден с постановление на Министерския съвет в началото на тази година. Неговата цел е да изготвя независими анализи за състоянието на българската икономика, предизвикателствата и рисковете пред нея.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...