Аржентина подаде сигнал до американски съд, че на всяка цена няма да се съгласи с исканията на инвеститорска група, която желая пълно изплащане на финанси 11 години след дефолтовата криза на страната от 2002 година.
Апелативният съд в Ню Йорк изслуша аргументите на двете страни след предишно постановление, по силата на което Аржентина трябва да заплати 1,3 милиарда долара. Латиноамериканското правителство обаче отказва да плати каквото и да е на желаещите инвеститори, уточнява „Би Би Си“. Причината е в това, че те са се отказали от участие в предишно намаляване на държавния дълг, в което са се включили почти всички заематели на аржентинската държава.
Страната все пак остава „отворена за решения, които работят и които не пораждат дълбоки конфронтации“.
Сегашната драма идва след отреждане на Манхатънския съд от февруари 2012 година. Според него Аржентина е нарушила поетите по силата на сключен договор ангажименти да се отнася с всичките си кредитори по един и същ начин. Това значи, че страната трябва да заплати нужното на NML Capital и Aurelius Capital Management.
През 2002 година латиноамериканците дефолтираха в условия на дълг в размер на около 100 милиарда долара. Впоследствие държавният дълг бе реструктуриран два пъти, като се отписа близо 75% от номиналната стойност на облигациите. Близо 92% от държащите държавни облигации се съгласиха да отпишат огромна част от сумата, която Аржентина им дължи.
NML Capital и Aurelius обаче не само изискват 100% възстановяване на финансовото си състояние, но и желаят добавянето на лихва за годините, които са изминали оттогава.