Пазарът на биологични продукти и продуктите, произведени по "Справедлива търговия"* в развитите страни се очаква да нараства с между 5% и 10% годишно през следващите три години. Този ръст предлага нови възможности за дребните земеделски производители от бедните страни, сочат прогнозите на Организация за храни и земеделие към ООН (FAO).
Близо 5000 земеделски производители от Западна Африка вече могат да се възползват от нарастващата популярност на органичните храни в развитите страни, благодарение на 2,4 милиона долара, обезпечени по подкрепената от Германия програма на FAO, чиято цел е да подпомогнат на африканските фермери да отговорят на необходимите изисквания за сертифициране.
Проектите на FAO в Буркина Фасо, Камерун, Гана, Сенегал и Сиера Леоне помогнаха на групи фермери и дребни износители да преодолеят предизвикателствата и да се възползват от изгодните пазари. Те са увеличили своите технически умения и подобрили качеството на продуктите, което от своя страна е дало възможност на земеделските производители да получат сертифициране за органична и „справедлива" търговия .
"Някои фермери никога не са изнасяли продукти преди, в най-добрия случай са ги предлагали на ниска цена на местния пазар. Повечето от организациите бяха на много ниско ниво по отношение на институционалните и техническите си възможности, както и на финансови ресурси", обясни Паскал Лиу, икономист от FAO. "Сега повечето фермерски организации имат правен статут, срещат се редовно, поддържат регистри и имат реални членове, които плащат такси."
Проектът на FAO се фокусира върху всички етапи по веригата на доставките - от производството, събиране на реколтата и опаковане до сертифициране и маркетинг. Съществената част на проекта е да покрие високата цена на сертифициране в периода на преход и да подкрепи създаване на по-добри хигиенни условия, за да се съобразят с високите международни стандарти за качество. "Проектът помогна на местните фермери, които обикновено очакват пряка финансова помощ от институциите, за да проявят по-активно отношение. Тяхното икономическо състояние и самочувствието определено се подобриха, тъй като вече могат да продават своите продукти на международните пазари на много по-добри цени - нещо, за което не можеха дори и да мечтаят до преди само три години " - казва Паскал Луи. В Гана, например, около 30 дребни производители на ананаси успяха да увеличат продажбите си от 26 до 116 тона, след като получиха сертификати за биологично земеделие.
_________________
* "Справедлива търговия" е международно движение и организация от търговски мрежи дистрибутори на продукти произведени в бедните държави и разпространявани в икономически по-напредналите. Целта на тези организации е да подобрят трайно условията труд за членуващите производители и опазване на околната среда, пише Wikipedia.